SEO

SEO – co to jest?

SEO (z ang. Search engine optimization) to proces optymalizacji strony internetowej pod wymogi wyszukiwarki internetowej (przede wszystkim Google), ale nie tylko pod kątem technicznym. Istotne jest także budowanie zaufania do strony i pokazanie jej jako eksperta w danej dziedzinie. Z roku na rok działania SEO zyskują coraz większą popularność, liczba firm promujących swoje strony w ten sposób stale się zwiększa, co prowadzi za sobą także wzrost trudności  konkurencyjności w wielu branżach. Do tego Google regularnie i często aktualizuje swoje algorytmy i wymagania wobec serwisów, dlatego SEO to aktualnie długi i skomplikowany proces, wymagający specjalistycznej wiedzy.

Z tej strony dowiesz się czym jest SEO, co oznacza ten skrót, dlaczego warto w SEO zainwestować i kto może na tym najbardziej skorzystać.

Skrót SEO

Co oznacza skrót SEO?

Skrót SEO pochodzi z języka angielskiego, jest akronimem od Search Engine Optimization, co oznacza – Optymalizacja pod wyszukiwarki internetowe. W Polsce ten skrót często używany jest zamiennie z pojęciem Pozycjonowanie stron internetowych. Czasem te nazwy mylnie interpretowane są jako działania optymalizacyjne tylko na stronie internetowej, głównie techniczne, ale to zbiór działań wychodzących znacznie dalej. Na widoczność strony internetowej w organicznych wynikach wyszukiwania ma wpływ setki czynników, poza tymi technicznymi istotne są też aspekty związane z treściami czy widocznością i popularnością w internecie.

Jaki jest cel SEO?

Podczas procesu optymalizacji strony internetowej firmy stawiają sobie różne cele, wiele zależy od rodzaju i wielkości prowadzonego biznesu. Podstawowy i pierwotny cel SEO jest jednak zawsze taki sam (przynajmniej jako punkt wyjścia) – osiągnięcie jak najwyższych pozycji w wynikach wyszukiwarki Google na wybrane zwroty – słowa kluczowe. Rezultatem osiągnięcia tego podstawowego celu ma być większy ruch na stronie lub w sklepie internetowym, który przekształci się w nowe zapytania ofertowe lub większą sprzedaż. I tak bardzo często jest, o ile frazy zostały dobrane odpowiednio, a sama strona zachęca do kontaktu lub zakupu. Warto pamiętać, że zadaniem standardowego SEO jest doprowadzenie do wysokich pozycji i większego ruchu, ale to nie zawsze gwarantuje większą sprzedaż produktów i usług. Dużo zależy od atrakcyjności oferty i samej strony internetowej.

Cel SEO

SEO a SEM

Czym jest SEM? To kolejny skrót z języka angielskiego. SEM (ang. Search Engine Marketing) – to marketing w wyszukiwarkach internetowych. To pojęcie szersze niż SEO. Obejmuje cały marketing i widoczność w wyszukiwarkach internetowych, zarówno ten organiczny jak i płatny. Marketing w wyszukiwarkach internetowych to popularny kierunek wśród właścicieli stron i sklepów internetowych i trudno się dziwić. W końcu widoczność w przede wszystkim najpopularniejszej wyszukiwarce Google to sposób na dotarcie do osób, które już są zainteresowane daną usługą czy produktem i jedynie poszukują miejsca, w którym będą mogli je zdobyć. Często pozyskując klientów z tego źródła odchodzi nam etap generowania u nich potrzeby i proces sprzedaży staje się prostszy i krótszy. Sposobem na widoczność strony internetowej w wyszukiwarkach jest SEM, w przypadku Google z podziałem na działania Google Ads oraz właśnie SEO, które jest po prostu częścią SEM. Dawniej w Polsce zwrot SEM był zamiennie stosowany z Google Ads, a SEO traktowane osobno, co jest błędem, natomiast coraz więcej osób ma już tego świadomość. SEM to zbiór wszystkich działań prowadzących do widoczności strony w wyszukiwarkach.

Zrzut ekranu wyników w wyszukiwarce Google z opisem
Zrzut ekranu wyników w wyszukiwarce Google ze wskazaniem różnicy między wynikami płatnymi i organicznymi.

Dla kogo jest SEO?

W dzisiejszych czasach można by powiedzieć, że SEO jest potrzebne każdej firmie, każdemu przedsiębiorcy i wszystkim tym, którzy chcą być widoczni w internecie. W zasadzie w dużym uproszczeniu tak jest, jednak dla niektórych działania SEO mają większy sens, a dla innych mniejszy. Sposobów na promowanie strony i biznesu w internecie jest sporo, a SEO na pewno nie jest najtańszym z nich i choć często charakteryzuje się wysokim współczynnikiem konwersji na tle innych kanałów, to jest procesem długim i wymagającym sporych inwestycji. Jeżeli dopiero startujesz z biznesem i potrzebujesz ruchu na już, na teraz, a środki masz ograniczone, to SEO niekoniecznie będzie dla Ciebie najlepszą opcją. SEO to inwestycja w przyszłość. Im trudniejsza i bardziej konkurencyjna branża, tym więcej środków, czasu, pracy i cierpliwości potrzeba do osiągnięcia celów, jednak dane pokazują, że bardzo często warto. SEO sprawdza się bardzo często świetnie w przypadku sklepów internetowych, które żyją ze stałego dobrego ruchu, a dobre Pozycjonowanie sklepów internetowych może dać bardzo wartościowy ruch przekładający się na sprzedaż. Warto jednak pamiętać, że żeby przebić swój sklep na dobre pozycje w Google, trzeba spełnić wiele warunków, a w wielu branżach są firmy, które pracują na to już od nastu lat i nie da się ich wyprzedzić z dnia na dzień. Ostatecznie statystyki na temat sprzedaży w większości sklepów internetowych pokazują, że trudno jest znaleźć źródło ruchu, którego współczynnik konwersji (przełożenie ruchu na sprzedaż), będzie lepszy niż wśród użytkowników trafiających na stronę z Google.

Na SEO nie zyskują jednak tylko sklepy internetowe. Wiele firm już teraz najwięcej leadów sprzedażowych i klientów pozyskuje ze swojej strony internetowej, a to dzięki jej dobrej widoczności w wyszukiwarce Google. Dotyczy to zarówno przedsiębiorstw działających w całym kraju, jak i tych, którzy świadczą usługi tylko w określonym regionie i zdecydowali się na Pozycjonowanie lokalne. Skuteczne SEO możliwe jest praktycznie w przypadku każdego rodzaju CMS, oprogramowania, na którym strona lub sklep zostały zbudowane. Czasem system sprawia, że liczba optymalizacji już na start jest większa lub mniejsza, natomiast niezależnie czy korzystamy z gotowego rozwiązania, czy mamy zupełnie dedykowany system pod własne wymagania, w większości przypadków proces SEO jest możliwy do przeprowadzenia. Jeżeli masz wątpliwości czy w Twoim przypadku także, skorzystaj z bezpłatnej konsultacji na ten temat z naszym specjalistą.

Czy SEO jest ważne?

Dziś dla wielu firm SEO to główny, a czasem nawet jedyny sposób promowania swojej strony internetowej i oferty. SEO to inwestycja, która jest ważna dla przedsiębiorstw z wielu powodów. Po pierwsze z badań wynika, że większość ludzi szukając jakiejś usługi czy produktu swoje poszukiwania rozpoczyna od wyszukiwarki Google. Widoczność strony internetowej w wynikach wyszukiwania Google to sposób na wyjście naprzeciw zainteresowanym klientom, którzy są już prawie pewni skorzystania z produktu czy usługi, szukając tylko odpowiedniego dostawcy. Dodatkowo dobierając odpowiednio frazy kluczowe do promowania, możemy trafić do bardziej zdecydowanej i świadomej grupy. Kolejnym atutem SEO jest stabilność. Oczywiście wahania w widoczności są naturalne, konkurenci też cały czas działają, algorytmy są aktualizowane, więc nasza widoczność może nie zawsze stale wzrastać, a pojawić się mogą wahania i chwilowe spadki. Ostatecznie jednak regularnie i ciągle wykonywana dobra praca pod kątem SEO będzie przekładać się na stały wzrost widoczności, która wyróżnia się stabilnością, której trudno szukać w większości innych kanałów. Dobra widoczność w wynikach wyszukiwania Google jest ważna także w gorszych czasach, to pewnego rodzaju polisa na ruch na stronie. W momencie kiedy skończą nam się chwilowo środki na reklamę w Google czy Facebook Ads, to w momencie wyłączenia reklamy cały ruch na stronie z tych źródeł znika. Gdy chwilowo zaprzestaniemy działań SEO, to ruch przez jakiś czas jeszcze pozostanie, może nawet jeszcze chwilowo rosnąć ze względu na opóźnienia w przełożeniu się działań na wyniki. Oczywiście to nie jest na zawsze. Im trudniejsza branża i większa liczba działań wykonywanych przez konkurencję, tym szybciej nasza strona zacznie tracić na widoczności przez brak działań, mimo wszystko jesteśmy jeszcze w stanie jeszcze przez jakiś okres czerpać profity z wcześniej wykonanej pracy, gdy ruch z płatnych źródeł zniknął.

Czy SEO jest trudne? SEO samodzielnie

Proces optymalizacji strony internetowej pod kątem wyszukiwarek internetowych wymaga dużego zaangażowania. Google regularnie zmienia swoje wymagania, aktualizuje wskazówki i instrukcje dla specjalistów SEO, a sami eksperci SEO rozwijają zakres swoich działań, by być o krok przed konkurentami. Aspektów, na które Google zwraca uwagę i nad którymi trzeba pracować są dziś setki, a nauczenie się ich jednorazowo nie jest możliwe, ponieważ trzeba stale śledzić zmiany i aktualizacje. SEO to nie jest usługa czy działanie, które można wykonać jednorazowo na stronie. To proces stały i ciągły. Nawet jeżeli dopasujemy portal do obecnych standardów i doprowadzimy do sytuacji, w której będzie bardziej atrakcyjny w oczach wyszukiwarki niż strony konkurencyjne, to nie dostajemy tego na zawsze. Konkurencja oczywiście odpowie na nasze działania i będzie starała się stworzyć lepszą stronę, lepsze treści, wzbudzać większe zainteresowanie itd. Czynności, które dziś wykonaliśmy, za parę miesięcy mogą być już nieaktualne i nie spełniać nowych wymogów. SEO to branża, w której śledzenie nowości, aktualności jest szczególnie istotne. Można próbować robić to samodzielnie, szczególnie gdy dopiero startujemy z biznesem i firma nie ma dużego budżetu i wielu klientów. Wraz z rozwojem biznesu jednak jest to coraz trudniejsze, a szanse, że ucząc się na własnej stronie zrobimy wszystko dobrze nie są duże. Kiedy tylko mamy już wystarczające środki na promocję, to warto zaufać specjalistom. Zaoszczędzony czas można na pewno lepiej wykorzystać w rozwój działalności, a ekspert z wieloletnim doświadczeniem w znacznie krótszym czasie będzie mógł wykonać dużo więcej korzystnych dla strony działań, niż osoba, która stawia pierwsze kroki w SEO i miała styczność z zaledwie kilkoma projektami lub – co gorsza – własna strona jest tym pierwszym.

SEO

Audyt SEO strony internetowej

Początkiem skutecznego procesu SEO powinno być wykonanie kilku czynności, w tym ustalenie celów, zainwestowanie czasu w dobrą strategię SEO, ale jednym z głównych pierwszych kroków powinno być wykonanie szczegółowego audytu SEO. Skrupulatnie przeprowadzony audyt SEO da wiele informacji na temat aktualnej kondycji portalu. Przeprowadzenie dobrej analizy strony zajmuje dużo czasu. Należy zwrócić uwagę na szereg aspektów, zaczynając od tych typowo technicznych jak np. wydajność strony (szybkość wczytywania, działania); przyjazne adresy url; dostosowanie strony do urządzeń mobilnych; dostępność dla robotów wyszukiwarek; obecność i poprawność wdrożenia danych strukturalnych; linkowanie wewnętrzne; obecność i poprawność mapy witryny i wiele innych. Poza tym zakresem audyt SEO powinien także skupiać się na treściach zamieszczonych w obrębie serwisu. Analiza tekstów ma na celu sprawdzenie jakości treści pod kątem budowy, długości, nasycenia słów kluczowych, poruszenia najważniejszych tematów w branży na stronie. Na bazie wniosków później zostanie przeprowadzona odpowiednia optymalizacja treści i stworzony plan stworzenia kolejnych tekstów. Audyt SEO zawiera także analizę dotychczasowych działań Off Page SEO. Specjalista SEO sprawdza backlinki, czyli odnośniki z innych portali prowadzące do serwisu. Sprawdza je pod kątem sposobu zamieszczenia na innych stronach, zastosowanych anchorów, oznaczeń i treści wokół linka, a także jakość samych portali, na których odnośnik został zamieszczony. Pomimo tego, że w branży SEO był okres, w którym niektórzy eksperci starali się deprecjonować istotność i działanie linkowania zewnętrznego znaczna część badań i testów pokazuje, że to nadal niezwykle ważny element całego procesu.

Strategia SEO

Skuteczne SEO potrzebuje skutecznej strategii ukierunkowanej na realizację celów. Punktem wyjścia zatem powinno być określenie celów i wyników, które chcemy osiągnąć. Ważne by poziom, do którego chcemy dotrzeć był realnie założony biorąc pod uwagę budżet i zasoby, jakimi dysponujemy. Jeżeli startujemy z niewielkim budżetem w bardzo konkurencyjnej branży, gdzie liderzy przeznaczają setki tysięcy lub miliony złotych na działania marketingowe, to musimy odpowiednio dobrać oczekiwane rezultaty, aby były realne szanse na ich realizację. Pracowanie po omacku w takiej sytuacji będzie prawdopodobnie przepalaniem budżetu lub działaniem bardzo wydłużającym czas dotarcia do momentu pozyskania ruchu z organicznych wyników wyszukiwania. Określenie celów naturalnie powiązane jest z dobraniem do tego odpowiednich słów kluczowych, które dopasowane są do możliwości finansowych – wybrane pod kątem trudności, ale także szans na późniejszą konwersję i trafienie do konkretnej grupy osób, zdefiniowanej jako kluczowi klienci. Mając dane na temat tego, jakie frazy chcemy wprowadzić na wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania oraz informacje uzyskane po przeprowadzeniu szczegółowego audytu SEO, możemy przystąpić do przygotowania dobrej i skutecznej strategii działań SEO. Strategia SEO zakłada całościowy plan działań, w tym m.in.: techniczne SEO; content marketing; działania Off Page SEO. Prace zaplanowane według priorytetów i poprawienia w pierwszej kolejności najbardziej krytycznych zakresów, a to wszystko odpowiednio rozłożone w czasie, by maksymalnie wykorzystać dostępny budżet.

Czym jest SEO off-site/off-page – link building?

Wysokie pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania nie są efektem tylko tego, co dzieje się na samej stronie, jak dobrze jest ona przygotowana i bogata w treści. Duże znaczenie ma też to, co dzieje się poza nią. Działania wykonywane poza stroną – Off Page SEO (nazywane też Off Site SEO), to np. stworzenie i optymalizacja wizytówki w Google Moja Firma, działalność na portalach społecznościowych, kampanie marketingowe w tym te płatne w modelu PPC, obecność w porównywarkach cenowych itd. Najbardziej istotnym elementem procesu Off Page SEO jest jednak linkowanie zewnętrzne – pozyskiwanie odnośników z innych stron i portali – link building. Link Building SEO – czyli proces pozyskiwania linków zewnętrznych z innych stron i portali. W dużym uproszczeniu takie linki traktowane są jako polecania strony – jeżeli na jakiejś stronie pojawia się link do naszej, to znaczy, że nasza strona jest polecana. Odnośniki mogą być zamieszczone w wielu formach, np. poprzez wklejenie po prostu całego adresu URL, pod anchorem (jakimś wyrażeniem np. słowem kluczowym, które można kliknąć i przejść do strony), w formie graficznej pod jakimś obrazkiem czy logo itd. Linkowanie powinno być odpowiednio zaplanowane, najlepiej powiązane tematycznie ze stroną, a portale dobrze dobrane. Warto wcześniej sprawdzić dokładnie parametry i jakość portali, z których odnośniki chcemy pozyskać. Najpopularniejsze sposoby pozyskania linków to m.in. zamieszczanie ich w katalogach stron internetowych, w postach na forach, w artykułach sponsorowanych czy postach gościnnych, a także na specjalnie przygotowanych do tego zapleczach.

SEO – jak zacząć?

Zazwyczaj najlepszą odpowiedzią dla laika w tym temacie będzie: porozmawiać ze specjalistą, który się na tym zna. Specjalista SEO pomoże zrozumieć jak ten proces działa i co warto wiedzieć na starcie, ocenić trudność zrealizowania celów w danej branży i w określonym budżecie, wskaże, jakie są szanse i zagrożenia. Ekspert SEO może nawet odradzić rozpoczynanie działań i oszczędzi zmarnowany czas i potencjalnie przepalony budżet. Przed rozmową ze specjalistą warto dobrze zastanowić się co chcemy osiągnąć, co sprzedać, do czego namówić użytkowników i do kogo chcemy trafić. To podstawa do oceny trudności zadania i środków, jakie będą do tego potrzebne. Zachęcamy do odbycia bezpłatnej konsultacji z naszymi specjalistami, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania i doradzą jakie kroki podjąć.

Do SEO warto dodać UX. Co to jest SXO?

Głównym celem SEO jest pozyskanie wartościowego ruchu z organicznych wyników wyszukiwania poprzez osiągnięcie wysokich pozycji. Wyszukiwarka Google to świetne źródło ruchu, ale to jeszcze nie oznacza większej sprzedaży czy liczby zapytań. Żeby SEO dało więcej potencjalnych klientów, potrzebna jest odpowiednia strona internetowa. UX (ang. User Experience) – to określenie odnosi się do doświadczeń, reakcji i odczuć użytkownika. Dziś kryje się pod tym hasłem wiele działań, które prowadzą do projektowania produktu, w tym przypadku strony lub sklepu tak, by wychodził naprzeciw oczekiwaniom i doświadczeniom użytkowników. Aby przede wszystkim strona była dla nich prosta w obsłudze i intuicyjna, nie wywoływała frustracji i negatywnych emocji poprzez skomplikowane i ukryte funkcjonalności, a także zachęcała do skorzystania z oferty. Internauci mają wiele przyzwyczajeń zbudowanych na bazie odwiedzanych przez nich portali przez wiele poprzednich lat. Dostosowanie się do tych nawyków daje większe szanse na to, że zrealizują cel na stronie, na którym nam zależy. Nawet najlepsze SEO, które wygeneruje duży ruch z wyszukiwarki Google, potrzebuje wsparcia dobrze zaprojektowanej strony, dlatego warto pamiętać o tym, by do SEO dołożyć UX. Efektem połączenia działań SEO i UX stało się powstanie w branży pojęcia SXO, które kryje pod sobą proces, w którym praca związana z SEO i UX jest wykonywana równocześnie, z góry zaplanowana tak, by te zakresy się uzupełniały i doprowadziły do lepszych rezultatów.

UX

Narzędzia SEO -płatne i bezpłatne?

Aktualnie na rynku jest wiele narzędzi, które można wykorzystać przy SEO. Część z nich jest płatna, część dostępna bez opłat, niektóre udostępnione bezpośrednio przez Google. Poniżej lista kilku najważniejszych i najbardziej popularnych.

Narzędzia przydatne SEO od Google.

Google Search Console

Jest to prawdopodobnie najbardziej istotne narzędzie w temacie SEO. Google Search Console to system udostępniony przez Google dający ogrom możliwości pod kątem zbierania danych na temat stanu strony, jej widoczności, oceny w oczach Google, a także w jakimś stopniu komunikacji z wyszukiwarką. Google Search Console jest narzędziem bezpłatnym. Aby móc z niego skorzystać musimy jedynie dodać w panelu stronę internetową, na temat której chcemy zbierać informację oraz przejść weryfikację udowadniając, że jesteśmy jej właścicielem lub mamy prawdo do zbierania danych na jej temat. W samym narzędziu możemy sprawdzić stan indeksacji naszej strony, w tym poszczególnych podstron, przesłać mapę witryny, aby ułatwić i przyśpieszyć indeksację, dowiedzieć się, jakie błędy boty Google znalazły w obrębie naszego portalu, w tym pod kątem działania na urządzeniach mobilnych, poprawności implementacji danych strukturalnych, szybkości wczytywania i działania ze spełnieniem parametrów związanych z Core Web Vitals. Narzędzie pozwala także na sprawdzenie statystyk na temat liczby wyświetleń naszej strony w wynikach wyszukiwania w danym okresie, na poszczególne słowa kluczowe czy konkretnych podstron, a także liczbę kliknięć w te wyniki przez użytkowników. To oczywiście tylko część możliwości Google Search Console, które jest rozbudowanym i regularnie rozwijanym narzędziem.

Google Analytics

Google Analytics to kolejne bezpłatne narzędzie od Google, które przydaje się nie tylko w temacie SEO, ale w przypadku wszystkich działań marketingowych związanych ze stroną czy sklepem internetowym. Dzięki Google Analytics poznasz wiele danych dotyczących Twojej strony i użytkowników, którzy z niej korzystają. W dużym uproszczeniu, wskazując na podstawowe funkcje, Google Analytics pozwala na sprawdzenie danych na temat ruchu w danym przedziale czasu, który chcemy sprawdzić. Zobaczymy tam dane na temat liczby użytkowników i sesji na stronie, dowiemy się skąd najczęściej do nas trafiają i jak się zachowują będąc już na stronie – które podstrony oglądają, jak dużo czasu na nich spędzają, czy realizują cele i w jakich miejscach dochodzi do określonych zdarzeń. Część z tych danych możemy zobaczyć od razu po podłączeniu narzędzia, niektóre wymagają dodatkowych konfiguracji. Podłączenie narzędzia Google Analytics jest dość proste. Do wielu systemów dostępne są gotowe rozwiązania, gdzie trzeba tylko wkleić określony przez narzędzie kod, w pozostałych przypadkach należy dodać krótki kod śledzący w kodzie strony internetowej.

Google Tag Manager

Google Tag Manager, nazywany często w skrócie GTM, to narzędzie świetnie uzupełniające Google Analytics. Pozwala na skonfigurowanie śledzenia określonych zdarzeń na stronie jak np. klikniecie w link, uruchomienie filmu, przesłanie formularza, przejście do określonej części strony itd. Takie zdarzenia można potem w Google Analytics zdefiniować jako nasze cele i badać ich realizację przez użytkowników trafiających na stronę z określonego kanału.

Google PageSpeed Insights

To narzędzie pozwalające na wykonanie testu wydajności i szybkości działania oraz uruchamiania strony internetowej. Dzięki Google PageSpeed Insights możemy zobaczyć, jak Google ocenia wydajnosć strony, a także sprawdzić jakie działania zaleca nam wykonać, aby strona działała szybciej, a także lepiej spełniała wymagania Google dotyczące jej dostępności dla użytkowników i wygody działania. Narzędzie pokazuje także wyniki związane z Core Web Vitals – wskaźników opracowanych przez Google, by lepiej pokazać przystosowanie strony do użytkowników pod kątem wygody z korzystania z portalu.

Google Lighthouse

To bezpłatne narzędzie wbudowane w przeglądarkę Chrome. Dzięki Google Lighthouse możemy przeprowadzić test strony, który wskaże nam przygotowanie jej w oczach Google w takich zakresach jak: wydajność (uwzględniając Core Web Vitals), dostępność, sprawdzone metody/dobre praktyki, SEO oraz PWA (Progressive web app).

Google Trends

Google Trends to narzędzie, które pozwala sprawdzić popularność i sezonowość określonych słów kluczowych. Narzędzie przedstawia wykresy związane z liczbą wyszukiwań danej frazy w danym okresie i na określonym obszarze. Pozwala to zaplanować działania i zrozumieć różnicę w ruchu generowanym przez dane frazy np. w różnych porach w roku.

Google Planer słów kluczowych

Google Keyword Planner jest częścią usługi i narzędzia do realizacji kampanii Google Ads. Może być przydatny także w procesie SEO, szczególnie gdy nie mamy dostępu do zaawansowanych płatnych narzędzi, a potrzebujemy listy słów kluczowych popularnych wśród użytkowników wyszukiwarki Google. Narzędzie pozwala na wpisanie interesującego nas zakresu fraz kluczowych i pokazuje dane na temat wyszukiwanych haseł powiązanych z nimi.

Google Data Strudio

Google Data Strudio to narzędzie, które pomaga uporządkować dane z różnych miejsc, jak arkusze i inne narzędzia. Narzędzie dzięki integracjom może zaciągać dane z bezpłatnych narzędzi jak Google Search Console czy Google Analytics, a także płatnych jak Senuto czy Ahrefs. Zebrane dane możemy przedstawić poprzez czytelne wykresy i tabele. Dane w raportach będą się automatycznie aktualizowały z podłączonych arkuszy czy narzędzi.

Google Rich Results Test – Test wyników z elementami rozszerzonymi

Google udostępnia także narzędzie pozwalające sprawdzić poprawność dodania rozszerzonych danych strukturalnych na stronie w stanie rzeczywistym. Jest to element narzędzia Google Search Console, ale dostępny bez rejestracji i logowania pod adresem – https://search.google.com/test/rich-results

Zewnętrzne Narzędzia SEO

Ahrefs

Ahrefs to jedno z najpopularniejszych i najbardziej rozbudowanych narzędzi SEO, przy czym też jedno z najdroższych. Pomimo wysokiej ceny wiele agencji SEO i specjalistów SEO decyduje się na zakup dostępu do tego programu, ponieważ zakres zbieranych danych i testów możliwych do przeprowadzenia jest bardzo szeroki. Ahrefs jest także autorem parametru DR (Domain rating), popularnego wskaźnika oceniającego moc strony pod kątem prowadzących do niej linków. Do narzędzia regularnie dodawane są nowe funkcjonalności, można w nim przeprowadzić np. automatyczny audyt SEO strony, natomiast jego głównym atutem od zawsze były dane dotyczące backlinków pomiędzy stronami.

Senuto

Senuto to polskie narzędzie, którego głównym zdaniem jest codzienne sprawdzanie pozycji stron w wynikach wyszukiwania Google na wszystkie regularnie wpisywane tam słowa kluczowe. Baza słów kluczowych narzędzia jest cały czas poszerzana, a samo narzędzie regularnie zyskuje nowe funkcjonalności związane np. z tworzeniem treści na stronę, planowaniem contentu itd. Senuto jest narzędziem płatnym.

Majestic

Majestic to drugie bardzo popularne narzędzie związane z gromadzeniem danych na temat backlinków – odnośników pomiędzy stronami. Majestic opiera się na swoim autorskim wskaźniku TF – TrustFlow, który na bazie prowadzących linków do strony stara się ocenić poziom zaufania do tego portalu.

Screaming Frog

Screaming Frog to narzędzie do skanowania strony internetowej i zbierania danych, a także błędów związanych z parametrami technicznymi istotnymi dla SEO. Narzędzie sprawdza np. meta tagi title i description, nagłówki Hx, budowę adresów URL, duplikowanie treści, strony z błędami 404, przekierowania między podstronami itd. Użytkownik dostaje listę Adresów URL ze wskazaniem błędów. Narzędzie bada do 500 adresów URL bezpłatnie.

SurferSEO

Rozbudowane narzędzie do oceny jakości tekstów na stronie pod kątem SEO. Program służy także do planowania treści, daje konkretne porady jak optymalizować już obecną treść, a także edytor treści, który na etapie pisania daje określone wskazówki dotyczące słów kluczowych, które warto użyć. Surfer jest narzędziem płatnym.

SiteBulb

Następne narzędzie pozwalające na szczegółowe przeskanowanie strony pod kątem błędów technicznych z zakresu SEO. Pozwala szybko dowiedzieć się, jakie błędy występują na podstronach i pozwala przeskanować ich wiele jednocześnie, co przy sprawdzaniu ręcznym zajęłoby dużo czasu. Warto pamiętać, ze narzędzie wyłapuje błędy przez algorytmy, więc poinformuję na o tym, że na jakiejś stronie brakuje określonych danych jak np. meta description, lub że taki opis jest zbyt długi. Jest to bardzo przydatne i oszczędza czas, jednak narzędzie nie wyłapie wszystkich błędów i warto mimo wszystko z czasem przejrzeć wszystkie strony ręcznie.

GTmetrix

Zewnętrze narzędzie do sprawdzenia szybkości ładowania strony, jej wydajności, czasu odpowiedzi serwera, sprawdzenia jakie zasoby są ładowane najdłużej i najmocniej obciążają stronę, a także wydłużają jej wczytanie. Narzędzie jest częściowo bezpłatne.

Answer The Public

Narzędzie bezpłatne do kilku zapytań dziennie. Answer The Public jest bardzo przydatne przy tworzeniu planowaniu treści na stronę. Po wpisaniu konkretnej frazy pozwala sprawdzić jakie rozwinięcia tych słów kluczowych są wpisywane przez użytkowników, jakie pytanie w tym temacie są zadawane, a także jakie pokrewne zapytania są używane.

Dodatek do Chrome Nofollow

To wtyczka do Chrome, która ułatwia pracę specjalistom SEO. NoFollow oznacza na stronie wszystkie linki wewnętrzne i zewnętrze. Dodatkowo oznacza je na różny sposób w zależności od tego, czy posiadają jakieś dodatkowe oznaczenia jak np. nofollow czy nie.

Wtyczki do WordPress

W związku z tym, że zdecydowana większość stron internetowych jest oparta o CMS WordPress, poniżej kilka popularnych wtyczek przydatnych do SEO dla tego systemu. Z tymi dodatkami Pozycjonowanie WordPress może być trochę łatwiejsze.

Rank Math SEO

Rank Math SEO to rozbudowana wtyczka, która zawiera wiele funkcjonalności wspierających proces SEO. Z jej pomocą można ustawić na podstronach i we wpisach meta dane description i title, edytować pliki robots.txt i .htacces, wygenerować mapę strony, dodać podstawowe dane strukturalne czy skonfigurować funkcje przyśpieszające indeksowanie podstron.

Yoast SEO

Yoast SEO to konkurencyjna wtyczka dla Rank Math SEO, zawierająca podobny zakres funkcjonalności. Jest to dodatek starszy i chyba nadal bardziej popularny. Dzięki niemu również stworzymy mapę strony, edytujemy pliki robots.txt i .htacces, dodamy meta tagi, a także stworzymy wzór uzupełniania meta danych na podstronach i we wpisach automatycznie w sytuacji gdy nie będą dodane ręcznie.

Wtyczki optymalizujące Cache

Do stron na WordPress często przydają się dodatkowe wtyczki przyśpieszające stronę, optymalizujące CSS czy dodające Cache. Szczególnie przydają się przy stronach zbudowanych na gotowych szablonach i builderach, które zazwyczaj posiadają sporo dodatkowego kodu, który obciąża stronę. Przykładem takiej wtyczki jest np. LiteSpeed Cache.

Programowanie

Black Hat SEO i White Hat SEO

Google uważa SEO za coś dobrego, choć przez lata dało się słyszeć głosy, że jest temu przeciwne. Nawet w kursach tworzonych przez Google dla przedsiębiorców chcących być lepiej widocznych w sieci pojawia się porada: zatrudnij lub nawiąż współpracę ze specjalistą SEO. To jednak też nie znaczy, że Google wspiera wszelkie działania związane z SEO. W branży rozdziela się działania na White Hat SEO i Black Hat SEO.

White Hat SEO

Pod tym pojęciem znajdują się wszystkie działania, które są zgodne z wytycznymi od Google. Pracownicy wyszukiwarki Google udostępniają instrukcje dla specjalistów oraz Agencji SEO i wspierają w działaniach zgodnych z tymi materiałami. Regularnie przez różne webinary, wystąpienia i Social Media odpowiadają na pytania zadawane przez SEOwców mających wątpliwości w danym obszarze. W internecie udostępnione są przez Google także wskazówki dla webmasterów, które są regularnie aktualizowane i zawierają porady jak przygotować i zoptymalizować stronę także pod SEO. Stosowanie się do tych wszystkich materiałów i porad to działania White Hat SEO.

Black Hat SEO

Black Hat SEO to działania wykraczające poza wskazówki i wytyczne Google, czasem nawet działanie wbrew nim, by osiągnąć lepsze rezultaty w wynikach wyszukiwania i oszukać algorytmy. Google stara się wyłapywać takie działania i obniżać ich skuteczność, a czasem nawet karać za nie. Mimo wszystko sporo osób nadal decyduje się na tego typu działania, ponieważ okazuje się, że cały czas bywają bardzo skuteczne. Technikami Black Hat SEO, które przez lata były skuteczne, a dziś już rzadko są np. Ukrywanie dużej liczby treści dla użytkownika, która jest widoczna dla robotów; upychanie nie siłę bardzo dużej liczby słów kluczowych; automatyczne generowanie treści niskiej jakości treści; linki z farm linków – stron z ogromną liczbą linków wychodzących i linkujących między sobą.

Search engine optimization a bezpieczeństwo strony

W temacie SEO warto także pamiętać o bezpieczeństwie strony internetowej. Zarówno tym podstawowym jak wdrożenie certyfikatu SSL i protokołu https, jak i tym bardziej zaawansowanym, by strona nie była łatwym celem dla wirusów i hakerów. Atak na stronę i jej zawirusowanie może zaprzepaścić miesiące czy lata pracy, a przynajmniej mocno im zaszkodzić. Przypadki zawirusowanych stron pokazują, że jeżeli sytuacja nie zostanie szybko wyłapana i naprawiona, to w większości przypadków strona szybko i mocno traci na widoczności w wynikach wyszukiwania, a nadrobienie tych strat i powrót do poprzedniej widoczności wymaga dużo czasu i pracy.

Prowadzenie Bloga a SEO

Czy prowadzenie bloga na stronie firmowej czy w sklepie internetowym ma wpływ na SEO? Rozwijanie treści na stronie ma pozytywny wpływ na wiele czynników związanych z SEO. Strona zyskuje sporo wartościowej treści, co sprawia, że jej status i poziom ekspercki w danym zakresie wzrasta. Wpisy na blogu pozwalając także osiągnąć pozycje na inne frazy niż na podstronach czy produktach, często związanych z pytaniami zadawanymi przez użytkowników. Dając internautom odpowiedzi, mamy szansę nie tylko wzbudzić zaufanie, ale także przekierować ich do stron produktowych czy reklamujących usługi. Artykułu na blogu mogą także być wykorzystane do rozbudowania linkowania wewnętrznego w serwisie.

Z czym łączyć SEO?

Dane ze stron firm i sklepów internetowych, które inwestują w wiele kanałów marketingowych pokazują, że te kanały często świetnie się uzupełniają. W sklepach internetowych można znaleźć klientów, którzy dokonali zakupu wchodząc wcześniej na stronę wielokrotnie przed podjęciem decyzji, a ich wejścia wynikały z różnych kanałów. Chodzi o sytuacje, w której użytkownik np. po raz pierwszy zauważył sklep w Social Media, później trafił na niego wyszukując produktu w Google, a ostatecznie dokonał zakupu dzięki reklamie remarketingowej Google Ads. SEO potrafi się świetnie uzupełniać z wieloma kanałami, warto szczegółowo badać dane o ruchu na stronie. Jeżeli mamy na to odpowiedni budżet, to często warto inwestować w wiele kanałów równocześnie.

Ścieżki wielokanałowe
Zrzut ekranu z narzędzia Google Analytics, raport ścieżki wielokanałowe. Raport wskazuje drogę przykładowych klientów do zakupu w sklepie internetowym.

Ile kosztuje SEO?

Koszt działań SEO zależy od wielu czynników. Istotna jest aktualna kondycja strony, nad której widocznością w wynikach wyszukiwania chcemy pracować. Następnie wpływ na potrzebny budżet ma branża, w której firma czy strona działa – im więcej konkurentów, szczególnie tych wielkimi budżetami, tym trudniej o osiągnięcie dobrych wyników i więcej pracy należy włożyć w cały proces. Ważny jest także obszar działania – to czy strona ma zostać wypromowana w całym kraju, czy np. w określonym mieście czy regionie. Pozycjonowanie lokalne zazwyczaj związane jest z mniejszym budżetem, a efekty pojawiają się szybciej. Choć to też zależy od wielkości obszaru i liczby konkurentów. Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę to cele i wymagania. Znaczenie ma to na jak szybkich efektach nam zależy oraz jak szeroką ofertę chcemy wypromować. Im więcej słów kluczowych, produktów, usług do wypromowania, tym więcej pracy do wykonania. To wszystko sprawia, że cena SEO może bardzo różnić pomiędzy różnymi przypadkami. Czasem wystarczyć budżet np. na poziomie 1 000 zł, w innym przypadku będzie to kilka czy kilkanaście tysięcy, a będą też takie, gdzie potrzebne będą jeszcze znacznie większe budżety.

Ile trwa SEO?

Usługi SEO to nie jest coś, co można zrobić jednorazowo. Czasem przy bardzo małej konkurencji w niektórych przypadkach po kilku miesiącach działań można trochę zwolnić z pracą, a i tak długo mieć topowe pozycje. W zdecydowanej większości przypadków jednak SEO to proces stały, który się nie kończy. Powodów na taki stan jest wiele. Po pierwsze konkurencja działa, nawet gdy my przestaniemy. Osiągnięcie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania nie jest na zawsze. Gdy będziemy pierwsi na dane słowa kluczowe, to konkurenci na pewno będą chcieli to zmienić. Trzeba cały czas rozwijać swoją stronę internetową, by nie dać możliwości konkurencji na przejęcie wypracowanej przez nas pozycji. Kolejnym istotnym elementem są regularne aktualizacje algorytmów wyszukiwarki Google – to że dziś spełniamy wymogi botów nie znaczy, że za kilka miesięcy nadal tak będzie. Algorytmy wyszukiwarek internetowych są poprawiane kilka razy w roku i trzeba reagować na nowości i wprowadzane przez nie wymagania.

SEO w wyszukiwarce Google

Pojęcie Search Engine Optimization dotyczy wszystkich wyszukiwarek internetowych, jednak głównie kojarzone jest z wyszukiwarką Google. Wynika to oczywiście z popularności tej firmy na świecie oraz w Polsce. Oczywiście są regiony, gdzie inne wyszukiwarki jak np. Yandex są bardziej popularne, jednak są to wyjątki. Aktualne dane wskazują, że Google zajmuje 91.45% udziału w światowym rynku wyszukiwarek. W Polsce jedynie pojedyncze firmy decydują się na próbę wypromowania swoich stron w innych wyszukiwarkach. W większości branż nie ma to wielkiego sensu, ponieważ ruch generowany stamtąd jest niewielki. Okazuję jednak, że inne wyszukiwarki jak np. Bing zwracają uwagę na podobne aspekty jak wyszukiwarka Google i przy okazji osiągnięcia dobrych pozycji w wynikach wyszukiwania tej najpopularniejszej, pokazujemy się także wysoko w tych mniej popularnych.

Od czego zależą pozycję w wynikach wyszukiwania?

Pozycje stron w wynikach wyszukiwania Google zmieniają się codziennie, a nawet kilka razy dziennie. Wyszukiwarka Google zwraca uwagę na setki czynników i parametrów, które mają wpływ na to, w jakiej kolejności wyświetli wyniki. Algorytm wyszukiwarki jest nieustannie rozwijany i tych aspektów z roku na rok jest coraz więcej. Wszystko po to, by przedstawić rezultaty najbardziej dopasowane do intencji użytkownika. Roboty wyszukiwarki codziennie skanują strony w internecie, ale to nie znaczy, że każdą odwiedzają każdego dnia. Czasem potrzeba sporo czasu, zanim boty Google zauważą nowe informacje czy zmiany na stronie i przełożą to na kolejność w organicznych wyników wyszukiwania. Google zwraca uwagę na m.in. takie aspekty jak: nasycenie i zamieszczenie fraz kluczowych; dostosowanie strony do urządzeń mobilnych; strukturę strony; częstotliwość tworzenia treści i jakość tworzonego contentu; wydajność strony – szybkość ładowania i działania; odnośniki prowadzące do strony z innych portali; meta tagi, dane strukturalne i wiele innych. Szerzej opisujemy ten temat na naszym blogu w artykule: Od czego zależy pozycja w Google?

Lupa na ekranie wyszukiwarka SEO pozycjonowanie

Skuteczne SEO

Aby SEO (Search Engine Optimization) było skuteczne, potrzebna jest odpowiednia, specjalistyczna wiedza. Oczywiście możliwe jest pojawienie się na niezłych pozycjach w wynikach wyszukiwania nawet nie wykonując wielkich działań w sytuacji, gdy konkurencja nie jest wielka, a my mamy dobrze zrobioną stronę internetową wraz z dobrymi treściami. W większości przypadków, gdzie musimy walczyć o widoczność z innymi portalami, aby robić skuteczne SEO trzeba mieć wiedzę, najlepiej wynikającą z doświadczenia w innych projektach SEO wzbogaconą o aktualne trendy i wymagania wyszukiwarki Google.

Na samym początku warto pamiętać o odpowiednim dobraniu fraz kluczowych. Bardzo często osoby, które nie miały wcześniej do czynienia z procesami SEO, wybierają słowa kluczowe, które są bardzo ogólne, czasem dotyczą wielu tematów naraz, co prowadzi do przepalania budżetu. Po pierwsze osiągnięcie wysokich pozycji na takie frazy wymaga bardzo dużo pracy i środków, a po drugie te frazy są obarczone wysokim ryzykiem małowartościowego ruchu, który nie będzie przynosił korzyści. Odpowiednia analiza i dobór fraz kluczowych jest bardzo istotny i pozwoli dobrze wykorzystać budżet na SEO.

Optymalizacja strony internetowej bez odpowiedniej wiedzy to także ryzykowny pomysł. Bardziej zaawansowane zmiany np. w kodzie przy nawet drobnym błędzie mogą wiązać się z awarią i niedziałającym serwisem. Zmiany nawet prostsze od strony panelu, jak uzupełnienie meta title, meta description czy wybranie stron, które nie mają się indeksować przy braku podstawowej wiedzy mogą wywołać więcej szkód niż pożytku. Pozycjonowanie stron pod kątem wyszukiwarek internetowych prowadzone przez osobę bez odpowiednich kompetencji wiąże się z ryzykiem utraty pozycji i widoczności strony w wynikach wyszukiwania, a nawet nałożenie przez wyszukiwarkę filtrów, które spowodują bardzo duże trudności w uzyskaniu dobrych pozycji w przyszłości.

Agencja SEO – jak wybrać

Prowadzenie samodzielnie procesu SEO jest trudne, bardzo czasochłonne i wcale nie jest gwarancją oszczędności. Jeżeli tylko mamy taką możliwość warto zaufać specjalistom, którzy dysponują odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, ale także profesjonalnymi narzędziami ułatwiającymi i przyśpieszającymi pracę, dzięki którym optymalizacja strony przebiega sprawniej. Wybierając agencję SEO do współpracy warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak:

  • Zakres działań SEO – żeby cały proces pozycjonowania stron miał szansę powodzenia trzeba skupić się na wszystkich aspektach, na które wyszukiwarka Google zwróci uwagę. Warto przed nawiązaniem współpracy upewnić się, czy agencja z którą rozmawiamy skupi się na wszystkich ważnych elementach, w tym np. tworzenie i optymalizacja treści, optymalizacja techniczna strony, link building itd.

  • Kontakt – przez lata jednym z głównych zarzutów stawianych agencjom SEO przez klientów był problem z regularnym kontaktem i częste zmiany osób do kontaktu, które musiały wdrażać się w cały projekt od początku. Przed skorzystaniem z usług SEO warto dowiedzieć się, jak dana firma dba o odpowiedni kontakt z klientem.

  • Warunki umowy – SEO jest procesem długim, gdzie trzeba na efekt trochę poczekać, a działania często planowane są z wyprzedzeniem. Naturalne w takiej sytuacji jest to, że Agencjom zależy na tym, by dostać odpowiedni czas na wykonanie pracy, która może dać odpowiednie efekty w widoczności strony. Nie jest jednak konieczne podpisywanie umowy od razu na rok czy nawet dwa lata. Warto ustalić z agencją dogodne warunki związane z okresem umowy. Żadna firma nie jest w stanie zagwarantować konkretnego wyniku SEO i widoczności w Google, ponieważ nie jest właścicielem wyszukiwarki. Może jednak zagwarantować konkretnie wykonaną pracę i czynności, a nawet konkretne wartości z tym związane i tego przy nawiązaniu współpracy należy oczekiwać.

Warto pamiętać, że SEO we współpracy z agencją ma największe szanse powodzenia, gdy obie strony są odpowiednio zaangażowane i firma SEO może liczyć na sprawne przekazanie wszelkich informacji i priorytetów, a dobry i stały kontakt jest możliwy w obie strony. Klient powinien rozpoczynać współpracę ze świadomością, że SEO to proces, którego efekty nie pojawią się następnego dnia od rozpoczęcia działań.

SEO z Adboosters

Jesteśmy młodą agencją SEO, która powstała, ponieważ uważamy, że wiele rzeczy można zrobić lepiej. Pozycjonowanie stron internetowych, to proces, który zmienia się każdego dnia, a my rozwijamy się wraz z nim. Naszym celem nie jest zostać największą agencją SEO w Polsce, nie myślimy o tym, by mieć jak największy zespół i jak największą liczbę klientów – zależy nam na jakości, chcemy być najlepszą firmą SEO w Polsce, z usługą na najwyższym poziomie z najbardziej zadowolonymi klientami. Wasze zadowolenie tworzy przyszłość naszej firmy.

Mamy na koncie wiele skutecznych kampanii SEO zarówno dla sklepów internetowych, jak i stron lokalnych czy ogólnopolskich. Pracujemy/pracowaliśmy w najróżniejszych branżach, od tematów medycznych, przez kosmetyki i odzież, nieruchomości, aż po techniczne i technologiczne jak urządzenia spawalnicze, GSM, wózki widłowe czy usługi obróbki metali.

Podczas spotkania czy konsultacji chętnie przedstawiamy konkretne działania, które wykonaliśmy i rezultaty, które dzięki temu zostały osiągnięte. Zapraszamy do umówienia się na spotkanie online lub w naszym biurze.

Bezpłatna Konsultacja SEO
Spis treści

Napisz do nas.

ul. Fordońska 21, 85-085 Bydgoszcz

Daj się znaleźć.

1 %
Internautów

deklaruje kupowanie online.

1 %
Klientów

rozpoczyna proces zakupowy od wyszukiwarki internetowej.

1 %
Użytytkowników

wybiera wyszukiwarkę Google.

Bezpłatna konsultacja