Screaming Frog –  czym jest i jakie daje możliwości?

Screaming Frog Darmowe narzędzia marketingowe
Spis treści

Na proces pozycjonowania składa się szereg czynników, których realizacja spoczywa głównie na barkach specjalisty SEO. Czy w jakiś sposób może sobie tę pracę ułatwić? Oczywiście! Obecnie dostępnych jest wiele narzędzi, usprawniających poszczególne etapy działań i pomagających zaoszczędzić czas. Bez wątpienia, jednym z programów, bez których trudno wyobrazić sobie pracę w branży SEO jest crawler (np. Screaming Frog). Co to za narzędzie, jakie możliwości daje i ile kosztuje?   

Na samym początku warto wyjaśnić, czym jest crawler. To nic innego jak program, wykorzystywany do analizowania parametrów bezpośrednio wpływających na indeksowanie się stron internetowych. Weryfikując zawartość serwisów dostępnych w sieci, zbiera wszystkie niezbędne informacje techniczne, które docelowo decydują o kolejności ich wyświetlania się w naturalnych wynikach wyszukiwania. 

Screaming Frog – Co to za narzędzie i jakie ma funkcje?

Screaming Frog to właśnie wspomniany crawler (jeden z niewielu, z których można w pewnym zakresie korzystać bezpłatnie), posiadający wiele praktycznych funkcjonalności, niezwykle przydatnych w procesie pozycjonowania. Aby korzystanie z tego narzędzia było możliwe, należy zainstalować je lokalnie na swoim komputerze. Działa zarówno w systemie Windows, Mac OS, jak i niektórych dystrybucjach Linuxa – na przykład Ubuntu oraz Mint. Program pozwala na dokładne przeanalizowanie struktury strony z uwzględnieniem najistotniejszych elementów, mających bezpośredni wpływ na SEO. Narzędzie świetnie sprawdza się zarówno w przypadku małych oraz średnich serwisów, jak i dużych sklepów internetowych. Z jego wykorzystaniem można zweryfikować wiele istotnych aspektów, takich jak m.in.: 

 • opis zawartości serwisu (meta description),
 • tytuł strony (meta title),
 • opisy linków (anchor teksty),
 • nagłówki H1 i H2, 
 • przekierowania witryny,
 • poprawność adresów URL,
 • czas wczytywania się strony, 
 • linkowanie wewnętrzne, 
 • słowa kluczowe, 
 • wielkość grafik,
 • rozmiar strony,
 • poprawność wdrożenia Google Analytics i Google Search Console. 

Screaming Frog pozwala na analizę serwisu w jednym z trzech trybów, w zależności od potrzeb użytkownika:

 1. Spider – skanuje zawartość całej strony internetowej.
 2. SERP – umożliwia wklejenie plików z meta title oraz meta description, a następnie weryfikuje czy posiadają odpowiednią liczbę znaków.
 3. List – porusza się jedynie w obrębie podanych stron, których adresy wskazane są np. w sitemapie witryny.

Program prezentuje dane na temat analizowanego serwisu w formie czytelnej tabeli, której zawartość można sortować według określonych przez użytkownika kryteriów. Niewątpliwie bardzo przydatnym wariantem prezentowania informacji jest również widok „Tree”, umożliwiający szybką i sprawną weryfikację struktury strony. 

Gotowy raport błędów wymagających poprawy to dla specjalisty SEO jasna informacja, od jakich modyfikacji powinien rozpocząć pracę nad serwisem klienta. Wprowadzenie zmian optymalizacyjnych z pewnością wpływa na wizerunek strony i umożliwia poprawę jej pozycji w naturalnych wynikach wyszukiwania. Nie należy bagatelizować żadnych niedociągnięć, ponieważ nawet najmniejsze detale mogą mieć bezpośredni wpływ na widoczność w Google. Właśnie dlatego, po wprowadzeniu pewnej grupy zmian, warto po raz kolejny zweryfikować witrynę z wykorzystaniem crawlera, aby upewnić się, że wszystkie wykryte wcześniej problemy zostały pomyślnie rozwiązane. 

Screaming Frog – Czy warto zainwestować w płatną wersję programu?

Czy warto zainwestować w płatną wersję programu? Niewątpliwie tak, choć również ta bezpłatna jest bardzo rozbudowana. Darmowy wariant umożliwia wizualizację konkretnych domen, generowanie map witryn, a także weryfikację 500 losowych adresów URL z wybranego serwisu. W płatnej wersji można natomiast analizować adresy bez limitu, sprawdzać gramatykę i ortografię w tekstach, a także połączyć narzędzie z Google Analytics i Google Search Console. Koszt programu jest stosunkowo niewielki i wynosi ok. 150 dolarów rocznie. 

Podsumowując, jest to bardzo przydatne narzędzie w codziennej pracy pozycjonera. Nawet bezpłatna wersja daje szerokie możliwości analizy każdej witryny internetowej. Ponadto, uchodzi za program bardzo wygodny, czytelny i intuicyjny. Dzięki Screaming Frogowi szybkie przygotowanie rzetelnego audytu strony naprawdę jest możliwe. 

Narzędzie Screaming Frog do pobrania znajedziesz pod adresem screamingfrog.co.uk/seo-spider/

Zuzanna Trychoń

Zuzanna Trychoń

Key Account Manager w Adboosters. Od ponad 8 lat zajmuje się zarówno obsługą klienta, jak i tworzeniem treści związanych z marketingiem internetowym. Dba o budowanie relacji z klientami i koordynuje prowadzenie projektów, jednocześnie przekazując wiedzę na temat pozycjonowania.

Zostaw komentarz.

Bezpłatny audyt SEO + konsultacja

Nie czekaj, zacznij działać.