LiteSpeed Cache – czy faktycznie przyspieszy Twoją stronę?

LiteSpeed Cache Darmowe narzędzia marketingowe
Spis treści

Szybkość ładowania się strony internetowej to bardzo istotna kwestia, która w bezpośredni sposób wpływa na statystyki sprzedaży online. Właśnie dlatego, optymalizując serwis, należy w pierwszej kolejności pamiętać o tym aspekcie. Na pomoc przychodzi LiteSpeed Cache, czyli technologia, której zadaniem jest przyspieszenie ładowania się strony. Czy jest skuteczna? W jaki sposób działa? Czy jej nabycie wiąże się z dużymi kosztami? 

Dlaczego szybkość ładowania się strony jest tak ważna? 

Niewątpliwie na to pytanie warto odpowiedzieć w pierwszej kolejności. Niestety, kwestia prędkości ładowania się serwisu jest często pomijana i bagatelizowana, a niejednokrotnie odgrywa kluczową rolę w procesie pozyskiwania nowych klientów. Na co więc ma bezpośredni wpływ? 

Oddziałuje na SEO

Po pierwsze, ma znaczenie w procesie pozycjonowania. Google bardzo zwraca uwagę na to, aby w czołówce wyników wyszukiwania prezentować wyłącznie wartościowe serwisy, spełniające oczekiwania użytkowników. W związku z tym strona ładująca się zbyt długo traci na atrakcyjności i może mieć bardzo utrudnione zadanie w wyścigu o topowe pozycje. 

W temacie Google i działania strony może zainteresować Cię artykuł – Core Web Vitals. Czym jest i dlaczego jest tak ważne?

Ma wpływ na konwersję 

Drugim, niezwykle ważnym i odczuwalnym czynnikiem jest kwestia konwersji. Wolno ładujące się strony odnotowują wysoki współczynnik odrzuceń, czyli pustych wejść, które nie wpływają na wzrost sprzedaży. Taka sytuacja przekłada się na mniejszą liczbę klientów, a co za tym idzie, również utracony przychód. Dlaczego tak jest?  Przy obecnej ogromnej konkurencji, użytkownicy wybierają szybkie oraz intuicyjne serwisy i zazwyczaj to na nich pozostają na dłużej. Finalnie dokonują tam zakupu lub składają zapytanie ofertowe.   

Rzutuje na wizerunek firmy 

Potencjalni klienci, którzy natrafią na skrajnie wolno ładującą się witrynę internetową, mogą negatywnie zapamiętać samą markę. Niejednokrotnie kiepska strona kojarzona jest również z brakiem profesjonalizmu, co może powodować sceptyczne nastawienie do świadczonych przez firmę usług. Tak zakorzenione skojarzenie trudno w późniejszym czasie zmienić, dlatego warto jak najszybciej zadbać o dobry wizerunek swojej marki w sieci

Co to jest LiteSpeed Cache, jak działa i ile kosztuje? 

Najważniejsze informacje na temat LiteSpeed Cache 

To technologia, która przechowuje wygenerowane wcześniej statyczne wersje strony w pamięci serwera. W ten sposób ogranicza wagę pobieranych zasobów i liczbę żądań, co oddziałuje na krótszy czas ładowania się serwisu. Z wykorzystaniem tego rozwiązania powstały wtyczki do witryn stworzonych na różnych platformach, takich jak m.in.: 

 • WordPress,
 • Joomla,
 • Drupal,
 • PrestaShop,
 • Magento,
 • ShopGold.

Wspomniane narzędzie jest bardzo rozbudowane i jego użycie daje naprawdę dobre efekty. Przykładowo, LiteSpeed Cache dla WordPress’a, oferuje możliwości takie jak:   

 • optymalizacja obrazów,
 • minifikacja kodu CSS, Javascript i HTML,
 • automatyczne generowanie krytycznych styli,
 • responsywne obrazy zastępcze,
 • ładowanie obrazów z opóźnieniem (Lazy-load),
 • asynchroniczne ładowanie styli CSS,
 • opóźnienie ładowania Javascript,
 • czyszczenie i optymalizacja bazy danych,
 • połączenie kodu CSS i Javascript,
 • optymalizacja wyniku PageSpeed,
 • wsparcie pamięci podręcznej OP,
 • ustawienia importu i eksportu,
 • kontrola funkcjonowania strony,
 • sieciowa obsługa jednej i wielu stron,
 • wstępne pobieranie DNS.

Ponadto, program wyróżnia się bardzo intuicyjnym i łatwym do zrozumienia interfejsem, co bez wątpienia jest jego dodatkowym atutem. 

Ile kosztuje LiteSpeed Cache? 

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe zalety, można przypuszczać, że instalacja narzędzia wykorzystującego technologię LiteSpeed Cache może wiązać się z naprawdę dużymi kosztami. Jak jest w rzeczywistości? Być może okaże się to zaskoczeniem, ale wtyczki dostępne są w Internecie całkowicie bezpłatnie

Zadbanie o odpowiednią szybkość ładowania się strony może wydawać się dużym przedsięwzięciem. Nic bardziej mylnego. Narzędzia korzystające z technologii LiteSpeed Cache pomogą uporać się z tym problemem szybko i bez dużych nakładów pracy. Ponadto, dzięki temu, że są dostępne bezpłatnie, ich instalacja nie wiąże się z żadną dodatkową inwestycją finansową. Jeśli Twój serwis ładuje się dłużej niż 3 sekundy, nie czekaj, zainstaluj LiteSpeed Cache i weź sprawy w swoje ręce!

Wtyczkę LiteSpeed Cache dla WordPress znajdziesz pod adresem: pl.wordpress.org/plugins/litespeed-cache

Podstawowe skonfigurowanie wtyczki nie jest trudne i można je zrobić z pomocą poradników. Jeżeli planujesz większą i bardziej zaawansowaną optymalizację strony i potrzebujesz pomocy, skorzystaj z konsultacji z naszym specjalistą.

Zuzanna Trychoń

Zuzanna Trychoń

Key Account Manager w Adboosters. Od ponad 8 lat zajmuje się zarówno obsługą klienta, jak i tworzeniem treści związanych z marketingiem internetowym. Dba o budowanie relacji z klientami i koordynuje prowadzenie projektów, jednocześnie przekazując wiedzę na temat pozycjonowania.

Zostaw komentarz.

Bezpłatny audyt SEO + konsultacja

Nie czekaj, zacznij działać.