Chcesz zobaczyć serwis, w formie, w której nie jest już dostępny w sieci? Zastanawiasz się, czy wgląd w archiwalną wersję strony internetowej jest w ogóle możliwy? Jeśli tak, poznaj Wayback Machine i zacznij z niego korzystać! W dzisiejszym tekście przybliżymy Ci to popularne narzędzie, dzięki któremu udasz się w niezwykle ciekawą, internetową podróż do przeszłości.
Co to jest Wayback Machine, ile kosztuje i jak można z niego skorzystać?
Dzięki Wayback Machine zweryfikujesz archiwalny wygląd interesującej Cię strony internetowej. Aby to zrobić, nie musisz instalować na swoim komputerze żadnego oprogramowania, wystarczy, że wejdziesz na stronę https://web.archive.org/, podasz adres witryny, którą chcesz sprawdzić i wybierzesz przycisk „przeglądaj historię”. To bardzo proste i zajmuje dosłownie kilka chwil!
W wynikach od razu pojawi Ci się oś czasu z podziałem na lata, co sprawia, że natychmiast możesz wybrać rok, do którego pragniesz „przenieść się w czasie”. Dzięki czytelnemu widokowi w formie kalendarza łatwo dostrzeżesz miesiące z zaznaczonymi dniami, w które została zaindeksowana zmiana na analizowanej przez Ciebie stronie. Klikając daną datę, zobaczysz, jak wówczas prezentował się interesujący Cię serwis. Na niebiesko zaznaczone zostają wszystkie wykonane skany, na zielono przekierowania 301 prowadzące do witryny, a na czerwono wyróżnione zostają błędy po stronie serwera.
Tak sprawne działanie archiwum jest możliwe dzięki pracy robotów wyszukiwarki Google. Narzędzie gromadzi bowiem kopie adresów przeskanowanych w różnych dniach i godzinach przez crawlery internetowe, a następnie prezentuje je użytkownikowi.
Bezpłatny dostęp do web.archive.org to zasługa organizacji non-profit o nazwie Internet Archive, dążącej do stworzenia cyfrowej biblioteki historii Internetu, stanowiącej swego rodzaju archiwum zmian zachodzących na poszczególnych stronach. Co ciekawe, system ten powstał już w 1996 roku, ale został upubliczniony dopiero po upływie pięciu lat. Od ponad ćwierć wieku wszyscy użytkownicy mogą korzystać z narzędzia bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek kosztów.
W jaki sposób możesz wykorzystać web.archive.org?
Zastanawiasz się, czy wgląd w archiwalną wersję stron może w praktyce okazać się pomocy? Oczywiście! Zastosowań narzędzia Wayback Machine jest naprawdę dużo i należą do nich m.in.:
- Weryfikacja zmian wykonanych na serwisie.
Analiza modyfikacji przeprowadzonych na stronie może okazać się bardzo pomocna podczas wyjaśniania ewentualnych spadków jej widoczności w wynikach wyszukiwania. Na pogorszenie się pozycji witryny w Google często wpływa np. zmiana wyglądu serwisu lub usunięcie optymalizacji, co dzięki Wayback Machine można łatwo wyłapać i szybko znaleźć rozwiązanie.
Dodatkowo weryfikacja zmian na stronach pozwala sprawnie śledzić tendencje panujące w sieci. Analizując wygląd popularnych serwisów na przestrzeni lat (takich jak np. Zalando), możesz na bieżąco obserwować trendy i jednocześnie wyciągać wnioski, przydatne w Twoim biznesie. Takie rozwiązanie sprawi, że zawsze będziesz na czasie i nie pozostaniesz w tyle za swoją konkurencją.
- Wgląd w linkowanie.
Z pomocą web.archive.org możemy sprawdzić historię domeny. Wgląd w linkowanie stosowane w przeszłości to niezwykle przydatna funkcjonalność i warto z niej korzystać. Stanowi świetne rozwiązanie dla użytkowników, chcących przeanalizować wpływ pozyskiwanych odnośników na zmiany pozycji strony w wynikach organicznych. Osoba zajmująca się pozycjonowaniem serwisu może w łatwy sposób zweryfikować, jakie prace związane z linkowaniem dotychczas przyniosły dobre efekty i od tego uzależnić strategię działania w przyszłości. Analiza historii domeny jest możliwa po wybraniu zakładki „URLs”.
- Rozwiązywanie problemów z plikiem robots.txt.
Wspomniane cyfrowe archiwum, indeksuje niemal wszystko, co znajduje się w zasobach serwisu, w tym także pliki robots.txt. Funkcja ta może okazać się bardzo pomocna, w przypadku, gdyby niektóre elementy strony wypadły z indeksu (bez nałożonej kary ręcznej lub algorytmicznej). Znalezienie historii zmian w plikach robots.txt jest bardzo proste – w tym celu wystarczy podać adres weryfikowanej witryny wraz z odpowiednim rozszerzeniem (np. adboosters.pl/robots.txt).
- Możliwość odzyskania zawartości strony.
Stworzenie wartościowego contentu to niezwykle pracochłonna sprawa, więc jego utrata często stanowi poważny problem. Zdarzają się sytuacje, w których przez nieuwagę, podczas przenoszenia strony lub wprowadzania zmian na serwisie, można przypadkowo usunąć część zawartości witryny. Dzięki narzędziu Wayback Machine odtworzenie treści stanie się dużo prostsze i nie będzie wymagało aż tak wiele pracy.
- Weryfikacja poprawności wdrożenia kodu Google Analytics.
Narzędzie indeksuje kod źródłowy stron, dzięki czemu umożliwia również jego przeglądanie. To bardzo przydatna funkcjonalność m.in., gdy chcemy sprawdzić, czy implementacja Google Analytics przebiegła pomyślnie. Taka możliwość przydaje się głównie w sytuacji, w której dostrzegamy nieścisłość w naszych statystykach.
Dostęp do archiwalnych wersji stron jest bardzo przydatny i niesie za sobą szereg korzyści. Dzięki narzędziu Wayback Machine (web.archive.org) możesz za darmo analizować dawny wygląd swojego serwisu oraz innych interesujących Cię witryn w sieci.