Jak zabezpieczyć stronę dzięki iThemes Security?

ithemes security blog
Spis treści

Najpowszechniejszym systemem zarządzania treścią na świecie jest WordPress i to z jego wykorzystaniem powstaje większość stron dostępnych obecnie w sieci. Właśnie ze względu na tę dużą popularność, wspomniany CMS nieustannie jest na celowniku hakerów, którzy tylko czyhają na choćby niewielką lukę w kodzie, aby bezwzględnie wykorzystać ją do swoich celów. Czy możemy sobie jakoś z tym radzić? Oczywiście. Tworząc stronę internetową, powinniśmy w pierwszej kolejności zadbać o jej bezpieczeństwo, stosując się do podstawowych zasad. Przydatne mogą być wtyczki wspomagające bezpieczeństwo jak np. iThemes Security. Właśnie tej niezwykle istotnej tematyce poświęcony będzie poniższy tekst. 

Jakie ważne kroki możesz podjąć, aby zabezpieczyć swoją stronę?

Znacznej części przedsiębiorców wydaje się, że na cyberataki narażone są wyłącznie ogromne witryny internetowe. W rzeczywistości dużo łatwiejszym celem są małe serwisy, które często nie posiadają praktycznie żadnych zabezpieczeń. Można zatem powiedzieć, że hakerzy korzystają z niskiej świadomości użytkowników, dotyczącej potencjalnych zagrożeń w Internecie, z łatwością włamując się na strony osób, które nawet nie podejrzewają, że mogłyby stać się ofiarami. 

Właśnie dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko ataku na swoją witrynę internetową. Poniżej przedstawiamy wskazówki dotyczące bezpieczeństwa strony w sieci. Stosując się do nich, dołączysz do grona świadomych użytkowników Internetu i w dużym stopniu zabezpieczysz swój serwis przed potencjalnymi atakami

  1. Pamiętaj o instalacji certyfikatu SSL. 

    To obecnie niezwykle ważny element każdej strony internetowej. Zapewnia bezpieczeństwo przepływu danych, ma pozytywny wpływ na pozycjonowanie, a także zwiększa zaufanie internautów wobec danej witryny. 

  2. Korzystaj wyłącznie z trudnych i złożonych haseł.

    Im bardziej skomplikowany login oraz hasło, tym większe bezpieczeństwo strony internetowej. Unikaj stosowania popularnych i oczywistych danych dostępowych, których odgadnięcie nie przysporzy hakerom problemu. Pamiętaj, aby Twoje hasło było dość długie i zróżnicowane, najlepiej, żeby składało się z małych oraz dużych liter, znaków specjalnych oraz cyfr.  

  3. Na bieżąco aktualizuj wszystkie komponenty strony. 

    Pamiętaj o pobieraniu bieżących wersji wszystkich używanych rozszerzeń i samego WordPressa. Aktualizacje nie tylko dają dostęp do nowych funkcjonalności, ale często zawierają również poprawki błędów, które we wcześniejszym kodzie znaleźli programiści.  Ponadto, zdarza się, że zmiany wynikają właśnie ze względów bezpieczeństwa, poprawiając niedoskonałości związane z ochroną strony. 

  4. Wybierz pewny i sprawdzony hosting

    Decydując się na zakup hostingu, zapoznaj się z opiniami dotyczącymi firmy, której usługę bierzesz pod uwagę. Nie zwracaj uwagi wyłącznie na cenę. Szczegółowo przeanalizuj ofertę i dowiedz się, co otrzymasz w ramach wybranego pakietu. Zwróć uwagę na zakres zabezpieczeń (absolutnie minimum stanowią zabezpieczenia SPF, DKIM, DMARC) oraz to, czy hostingodawca będzie tworzył dla Ciebie kopie zapasowe (backup powinien być wykonywany przynajmniej raz na dobę).

  5. Rozważnie dobieraj rozszerzenia.

    Pamiętaj, pobieraj wtyczki wyłącznie z pewnych i zaufanych źródeł. Ściągając pluginy z nieoficjalnych serwisów, narażasz swoją stronę na zainfekowanie szkodliwym oprogramowaniem. 

Do czego służy wtyczka iThemes Security i jak zacząć z niej korzystać? 

Niezwykle istotną pomocą w dbaniu o bezpieczeństwo witryny jest plugin o nazwie iThemes Security. Dzięki wielu elementom składającym się na ochronę serwisu rozszerzenie sprawia, że strona nie jest łatwym celem dla hakerów. Wtyczka nadaje się do skutecznego zabezpieczenia zarówno małych witryn internetowych, jak i dużych, obszernych serwisów. 

Instalacja pluginu jest możliwa z poziomu panelu WordPress, gdzie wystarczy wyszukać interesującą nas wtyczkę iThemes Security. Istnieje również opcja pobrania jej ręcznie bezpośrednio z oficjalnej strony internetowej, oferującej rozszerzenia dla WP. 

Kolejnym istotnym krokiem jest odpowiednia konfiguracja wtyczki, która zajmuje dosłownie kilka minut i nie powinna przysporzyć żadnych kłopotów. Etap ten obejmuje m.in. wybór dotyczący rodzaju witryny, jaką prowadzisz (np. e-commerce, blog, portfolio, organizacja non-profit), decyzję dotyczącą dwuetapowej weryfikacji podczas logowania, wprowadzenia mocnych haseł dla użytkowników czy zdefiniowania grupy docelowej odbiorców. Pamiętaj, aby w końcowym etapie konfiguracji uzupełnić swój adres e-mail. To bardzo ważne, ponieważ właśnie tym kanałem wtyczka poinformuje Cię o wszystkich, także niewielkich zagrożeniach na stronie.

Rozszerzenie, nawet w wersji bezpłatnej, jest bardzo rozbudowane i oferuje szereg przydatnych funkcjonalności. Należą do nich m.in.: 

  1. Weryfikacja dwuetapowa – dwuskładnikowe logowanie przy wykorzystaniu popularnych aplikacji takich jak Authy, Google Authenticator oraz poczty e-mail znacznie zwiększa bezpieczeństwo witryny.
  2. Automatyczne blokowanie prób ataków – umożliwia identyfikację i powstrzymanie potencjalnego włamania na stronę.  
  3. Podział użytkowników na grupy – dzięki nadaniu użytkownikom różnych kategorii, można zastosować poziom bezpieczeństwa odpowiedni dla danej grupy. 
  4. Wymagania dotyczące haseł – stworzenie i egzekwowanie polityki haseł tworzonych przez użytkowników. 
  5. Blokowanie odbiorców – umożliwia stałe odebranie dostępu do witryny podejrzanym użytkownikom. 
  6. Wykrywanie zmian w plikach – odnotowuje modyfikacje wprowadzane na stronie, które mogą pomóc w wyłapaniu nienaturalnych aktywności.
  7. Skanowanie witryn – dwa razy na dobę umożliwia weryfikację serwisu pod kątem nowo poznanych niedoskonałości związanych z plikami WordPress, wtyczkami i motywami.
  8. Wymuszenie szyfrowania SSL – egzekwuje to, aby wszystkie połączenia ze stroną były nawiązywane przez SSL.
  9. Kopie zapasowe bazy danych – tworzy kopie zapasowe bazy danych WordPress (pamiętaj, że nie jest to pełen backup).
  10. Identyfikacja adresów IP serwera – pomaga zapobiec problemom związanym z nieumyślnym zablokowaniem adresów IP serwera. 

IThemes Security Pro

Dostępna jest także wersja PRO, której koszt to 80 dolarów rocznie dla jednej witryny, 127 dolarów dla dziesięciu serwisów i 199 dolarów dla nielimitowanej ilości stron. Płatny wariant wtyczki daje dostęp do wielu dodatkowych opcji, takich jak np.: 

  1. reCAPTCHA – umożliwia zablokowanie na stronie działań prowadzonych przez boty.  
  2. Logowanie bez hasła – pozwala na zapamiętanie danych dostępowych, co znacznie przyspiesza proces logowania się ze zweryfikowanego komputera czy telefonu.
  3. Dodanie zaufanych urządzeń – z łatwością identyfikuje urządzenia używane przez Ciebie i usprawnia logowanie się na nich.
  4. Rejestracja działań użytkowników – pozwala na odnotowywanie aktywności odbiorców w dziennikach bezpieczeństwa WordPress. 
  5. Przekazanie uprawnień – umożliwia bezpieczne przyznanie innej osobie tymczasowego dostępu do witryny na poziomie administratora.
  6. Zarządzanie wersjami – gwarantuje automatyczną aktualizację WordPress, wszystkich rozszerzeń oraz motywów. 

Aby nie narażać się na nieprzyjemności, warto odpowiednio wcześnie zadbać o zabezpieczenie swojej strony internetowej. Zachowanie wszystkich powyższych środków ostrożności oraz instalacja wtyczki iThemes Security pozwoli na powstrzymanie potencjalnych ataków oraz da poczucie pewności i spokoju. Dzięki świadomemu i rozsądnemu podejściu do bezpieczeństwa swojej witryny najprawdopodobniej unikniesz nieprzyjemności i kosztów związanych z naprawą zainfekowanej strony.

Zuzanna Trychoń

Zuzanna Trychoń

Key Account Manager w Adboosters. Od ponad 8 lat zajmuje się zarówno obsługą klienta, jak i tworzeniem treści związanych z marketingiem internetowym. Dba o budowanie relacji z klientami i koordynuje prowadzenie projektów, jednocześnie przekazując wiedzę na temat pozycjonowania.

Zostaw komentarz.

Bezpłatny audyt SEO + konsultacja

Nie czekaj, zacznij działać.