Co to jest FireShot i kiedy warto z niego skorzystać?

fireshot blog
Spis treści

Tworzenie zrzutu całej strony internetowej jest przydatne w wielu codziennych sytuacjach, zarówno prywatnych, jak i zawodowych. Zastanawiasz się jak wykonać taki print screen? To bardzo proste! Dziś opowiemy o wtyczce FireShot, która okaże się w tej kwestii niezwykle pomocna. 

W jakim celu możesz wykonać zrzut całej strony internetowej? 

Tworzenie zrzutów całej strony internetowej to bardzo praktyczne rozwiązanie, pomocne zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Zastanawiasz się, do czego może przydać Ci się taki print screen? Do najpopularniejszych zastosowań możemy zaliczyć sytuacje, w których chcesz m.in.: 

 • Wydrukować zawartość strony internetowej.
 • Zaznaczyć istotne fragmenty witryny.
 • Łatwo wyróżnić elementy serwisu, które wymają poprawy. 
 • Zaprezentować webmasterowi problem występujący na stronie.
 • W szybki sposób pokazać coś na serwisie osobie ze swojego zespołu (np. podczas pracy zdalnej). 
 • Umieścić widok strony na prezentacji lub w innych dokumentach. 
 • Zapisać sobie na dysku, jako ciekawostkę, to jak wyglądała w przeszłości Twoja witryna internetowa.
 • Zachować kopię przed dokonaniem zmian wizualnych na serwisie. 

To wyłącznie kilka przykładowych sytuacji, w których zrzut całej strony internetowej się przydaje. W codziennym życiu z pewnością natrafisz na dodatkowe okoliczności, w których docenisz tę wygodną i praktyczną możliwość. 

Co to jest FireShot i jak z niego korzystać? 

Wykonanie zwykłego zrzutu ekranu bez wykorzystania dodatkowego oprogramowania nie jest trudne i zajmuje dosłownie kilka sekund. W tym celu wystarczy skorzystać z przycisku Print Screen na klawiaturze komputera, a następnie wkleić obraz w dowolnym programie graficznym lub tekstowym i zapisać. Takie rozwiązanie pozwala jednak na wykonanie zrzutu wyłącznie fragmentu serwisu, widocznego w danej chwili na ekranie.

Jak poradzić sobie w sytuacji, gdy chcemy zapisać widok całej witryny? Wówczas z pomocą nachodzi rozszerzenie o nazwie FireShot stworzone dla przeglądarek: Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer oraz Safari. Plugin umożliwia wykonanie zrzutu całej strony internetowej, oferując przy tym szereg dodatkowych funkcjonalności. Znaczna większość z nich dostępna jest całkowicie bezpłatnie.

Do najważniejszych opcji wtyczki zaliczamy m.in. możliwości takie jak: 

 • Wykonanie zrzutu całej strony internetowej, jej widocznej części, dowolnego fragmentu lub pełnego okna przeglądarki oraz wszystkich otwartych kart. 
 • Zapisanie print screena w wybranym formacie (png, jpg, pdf).
 • Zaawansowana edycja zrzutu – zmiana rozmiaru, wycięcie wybranego fragmentu, dodanie komentarza, znaczników, strzałek, tekstu oraz innych zdjęć i grafik. 
 • Szybka wysyłka do aplikacji OneNote lub bezpośrednio na adres e-mail.
 • Skopiowanie do schowka. 
 • Wydruk z poziomu aplikacji. 
 • Otwarcie w zewnętrznym edytorze. 

Bardzo praktyczną i przydatną funkcjonalnością jest także opcja ustawienia własnego, wygodnego dla nas skrótu klawiszowego, umożliwiającego szybkie wykonanie potrzebnego zrzutu. Takie rozwiązanie znacznie usprawni codzienną pracę i pozwoli zaoszczędzić czas. Ponadto, stanowi dodatkowy atut dla osób, które z przyzwyczajenia działają głównie, wykonując komendy na klawiaturze. 

W celu zainstalowania rozszerzenia należy pobrać je na swój komputer. Pamiętaj o korzystaniu wyłącznie z zaufanych źródeł, aby uniknąć ściągnięcia szkodliwego oprogramowania. Rozpoczęcie użytkowania pluginu jest możliwe zaraz po jego instalacji. W celu wykonania zrzutu ekranu wystarczy w przeglądarce wejść w ikonę wtyczki, a natychmiast ukażą się wszystkie dostępne w niej opcje. 

W sieci dostępnych jest wiele rozszerzeń, usprawniających codzienne czynności i przyspieszających pracę. Jednym z nich jest opisana w tekście wtyczka FireShot, z której zdecydowanie warto korzystać. Umożliwia szybkie wykonywanie zrzutów całych stron www, a także ich wybranych fragmentów, dając jednocześnie szansę na szybką edycję print screenów i wysyłkę na podany adres e-mail. 

Zuzanna Trychoń

Zuzanna Trychoń

Key Account Manager w Adboosters. Od ponad 8 lat zajmuje się zarówno obsługą klienta, jak i tworzeniem treści związanych z marketingiem internetowym. Dba o budowanie relacji z klientami i koordynuje prowadzenie projektów, jednocześnie przekazując wiedzę na temat pozycjonowania.

Zostaw komentarz.

Bezpłatny audyt SEO + konsultacja

Nie czekaj, zacznij działać.