Co to jest certyfikat SSL i dlaczego powinieneś go wdrożyć?

Certyfikat ssl kłódka
Spis treści

Certyfikat SSL (Secure Sockets Layer) to protokół sieciowy stosowany do zabezpieczenia transferu danych przechodzących pomiędzy przeglądarką użytkownika a odwiedzaną witryną. Certyfikat funkcjonuje od 1999 roku i obecnie uznawany jest za jeden z najważniejszych standardów szyfrowania stron internetowych. 

W jaki sposób działa certyfikat SSL?

Szyfrowanie przy zastosowaniu certyfikatu SSL opiera się na dwóch filarach – szyfrowaniu oraz uwierzytelnianiu. Szyfrowanie doprowadza do zablokowania możliwości przejęcia danych przez niepowołane osoby, uwierzytelnianie natomiast potwierdza tożsamość obu stron, prowadzących ze sobą wirtualną komunikację. Tak naprawdę protokół SSL nie jest zabezpieczeniem zbyt skomplikowanym (choć jest on skuteczny), bowiem składa się z zaledwie dwóch elementów. Pierwszy z nich to klucz prywatny, który instalowany jest bezpośrednio na serwerze, drugi natomiast to klucz publiczny – instalowany na stronie internetowej. To właśnie ten klucz pozwala na ochronę najistotniejszych danych, które jeżeli dostałyby się w niepowołane ręce mogłyby wyrządzić wiele szkód.

Standardowy proces transmisji danych w certyfikacie SSL rozpoczyna się od potwierdzenia tożsamości użytkownika, po czym kopia protokołu trafia z serwera do przeglądarki. Źródło oraz ważność certyfikatu zostają zweryfikowane przez przeglądarkę, która po dokonaniu tej czynności wysyła stosowną wiadomość do serwera. Po tym etapie pomiędzy serwerem a przeglądarką przesyłane są zaszyfrowane informacje.

Dlaczego warto wdrażać certyfikat SSL?

Kiedy transakcje online weszły w powszechne zastosowanie, rozpoczęto poszukiwania sposobów ochrony najważniejszych danych, jakie w czasie realizacji transakcji są przesyłane. W przypadku internetowych płatności, zapisywania się na różnego rodzaju wydarzenia czy bookowania jakichkolwiek biletów niezbędne jest podawanie bardzo szczegółowych danych osobowych, które ze względu na swoją ważność muszą być odpowiednio chronione. W tym właśnie celu stosuje się między innymi certyfikat SSL. Jest to jeden z gwarantów skutecznej ochrony szczególnie wrażliwych danych osobowych, które są przetwarzane i przesyłane pomiędzy witrynami. Dodatkowo każdy internauta widząc, że korzysta ze strony zabezpieczonej certyfikatem SSL, zdaje sobie sprawę z tego, że korzysta z witryny, na której zadbano o bezpieczeństwo najważniejszych danych.

Rodzaje certyfikatów SSL

Certyfikaty SSL można podzielić na kilka grup, jednak zdecydowanie najczęściej stosowany podział to ten, który uwzględnia zastosowany typ weryfikacji. Mając to na uwadze certyfikaty dzieli się na:

  • certyfikaty DV (Domain Validation) to najbardziej podstawowa forma zabezpieczenia. Dzięki DV chronione są dane transmitowane przez certyfikowane domeny;
  • certyfikaty OV (Organization Validation) posiadają znacznie rozszerzony zakres zabezpieczeń nić certyfikaty DV. Działają one na podobnej zasadzie z tą jednak różnicą, że w przypadku OV weryfikacji podlega nie tylko domena, ale również firma wnioskująca o stosowanie certyfikatu;
  • certyfikaty EV (Extended Validation) dają możliwości pełnego uwierzytelnienia, a co za tym idzie strona internetowa posiada najsilniejsze zdolności nie tylko do ochrony danych, ale również i weryfikacji tożsamości.

Zalety stosowania certyfikatu SSL

Bezpieczeństwo oraz niezawodność, to bez wątpienia dwie najważniejsze zalety, jakimi scharakteryzować można zalety wynikające ze stosowania certyfikatów SSL. Jednak nie są to jedyne pozytywne aspekty stosowania tego rodzaju zabezpieczania danych. Dzięki stosowaniu certyfikatów SSL zyskać można również:

  • większą wiarygodność – każdy użytkownik strony natychmiast zostanie poinformowany o tym, że działa ona w oparciu o odpowiednio skuteczne zabezpieczenia;
  • powiązanie sklepu internetowego z Facebookiem, które możliwe jest wyłącznie przy zastosowaniu tego certyfikatu. To bardzo duża szansa na rozwinięcie działalności, bowiem w dzisiejszym świecie media społecznościowe w wielu dziedzinach życia odgrywają niezwykle istotną rolę;
  • znacznie lepsze pozycjonowanie strony internetowej, między innymi ze względu na fakt, że Google promuje wszelkie czynności zmierzające do poprawy bezpieczeństwa poruszania się po sieci.

Ile kosztuje certyfikat SSL?

Tak naprawdę koszty związane ze wdrożeniem certyfikatu SSL są dość zróżnicowane, uzależnione przede wszystkim od zastosowanego typu oraz operatora, który zajmuje się jego wdrożeniem. Za najprostszy i najtańszy certyfikat na cały rok zapłacić należy około 100 zł, co nie jest specjalnie wygórowaną ceną, a przynajmniej pozwala na zachowanie podstawowego poziomu bezpieczeństwa poruszania się po danej stronie. Poszukując operatora przed wdrożeniem certyfikatu, warto zapoznać się nie tylko z warunkami, ale również ceną wdrożenia certyfikatu oraz kosztami wynikającymi z jego przedłużenia (które niekiedy bywają znacznie wyższe niż koszty pierwszego zakupu certyfikatu SSL). Oczywiście istnieje szereg bezpłatnych certyfikatów, z których można skorzystać, jednak zdecydowana większość z nich nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa takiego jak protokół SSL.

Redakcja Adboosters

Redakcja Adboosters

Dzielimy się wiedzą. Sprawdź najnowsze wpisy napisane przez naszą redakcję na naszym blogu. Piszemy o marketingu internetowym z naciskiem na SEO.

Zostaw komentarz.

Bezpłatny audyt SEO + konsultacja

Nie czekaj, zacznij działać.