Co to jest domena, z czego się składa i jak ją wybrać? Kompleksowy poradnik!

Domena
Spis treści

Pojęcie domeny jest relatywnie skomplikowane pod względem technicznym, obejmując zarówno nazwy domen DNS, jak i odpowiednie rekordy sterujące ruchem sieciowym. Zrozumienie hierarchii domen, znaczenia domen najwyższego poziomu (TLD) oraz mechanizmów odnawiania i przechwytywania jest niezbędne w zakresie pełnego wykorzystania potencjału tej technologii. Jeżeli chcesz wiedzieć, czym jest domena, jak jest zbudowana oraz jak ją wybrać – koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Domena – co to jest?

Domena to nie tylko nazwa, ale cała infrastruktura służąca do tłumaczenia czytelnych dla Ciebie adresów na numeryczne adresy IP. W systemie DNS (łączniku całej struktury) domena odnosi się do hierarchii, zaczynając od domen najwyższego poziomu (TLD) poprzez subdomeny. Rekordy DNS (np. A, MX czy CNAME), sterują tym, jak ruch jest kierowany na podstawie Twojego zapytania o domenę.

Domena w praktyce
Domena w praktyce. Źródło: www.adboosters.pl

Jak zbudowana jest domena? – elementy

Struktura domeny jest bardziej złożona, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Najważniejsze składowe domeny:

 • domeny najwyższego poziomu (TLD) – końcowe części adresu domeny, w tym .com, .org lub .net. Możesz także spotkać ccTLDs odpowiadające konkretnym krajom, m.in.: .pl, .de, .uk;
 • domeny drugiego poziomu (SLD) – główna część domeny, którą rejestrujesz u rejestratora;
Wyszukiwanie wolnych domen
Wyszukiwanie wolnych domen. Źródło: www.lh.pl
 • subdomeny – elementy znajdujące się przed SLD. Służą do kierowania ruchu na różne części Twojej witryny;
 • protokół – chociaż nie jest technicznie częścią domeny, często postrzega się go w kontekście pełnego adresu URL („http://” lub „https://”);
 • ścieżka – jest nieodłącznym elementem pełnego adresu URL. Wskazuje konkretne miejsce lub zasób na stronie internetowej, np. „pozycjonowanie” w „adboosters.pl/pozycjonowanie/”;
Ścieżka domeny.
Ścieżka domeny. Źródło: www.adboosters.pl/pozycjonowanie
 • parametry URL (Query Strings) – elementy, zaczynające się od znaku „?”, które pozwalają na przekazywanie dodatkowych informacji do serwera, często stosowane w aplikacjach internetowych;
 • rekordy DNS – niewidoczne bezpośrednio w adresie URL, jednak są kluczowe pod kątem działania domeny. Rekordy typu A, AAAA, CNAME, MX oraz TXT, informują, w jaki sposób ruch powinien być kierowany lub dostarczają dodatkowych danych powiązanych z domeną.

Rodzaje rozszerzeń domeny – kompleksowe informacje

Rozszerzenia domen, często nazywane domenami najwyższego poziomu (TLD), definiują klasyfikację domen w sieci. Szczegółowe omówienie rozszerzeń domen zamieszczamy poniżej.

Domeny narodowe (ccTLD)

Kodowe domeny najwyższego poziomu przyznane dla poszczególnych krajów.

Przykłady domen narodowych (ccTLD):

 • .us (Stany Zjednoczone), 
 • .fr (Francja),
 • .jp (Japonia). 

Każda z nich jest zarządzana przez odrębną organizację w danym kraju.

Domeny z rozszerzeniem .pl

Polskie domeny narodowe są zarządzane przez NASK (Narodowy Instytut Telekomunikacji). Dzięki temu w Polsce możemy rejestrować zarówno podmioty polskie, jak i zagraniczne.

Rodzaje poddomen drugiego poziomu, które można zarejestrować w ramach domeny krajowej:

 • .pl – ogólna, polska domena krajowa;
 • .com.pl – zwykle używana w celach komercyjnych;
 • .org.pl – przeznaczona głównie dla organizacji, stowarzyszeń i innych jednostek non-profit;
 • .net.pl – często związana z firmami technologicznymi lub usługami internetowymi;
 • .biz.pl – inny wariant dla biznesów i przedsięwzięć komercyjnych;
 • .info.pl – może być używana w kontekście portali informacyjnych, serwisów edukacyjnych lub innych miejsc udostępniających informacje.

Domeny anglojęzyczne

Pierwotnie nie były projektowane jako domeny anglojęzyczne, natomiast niektóre gTLDs (ogólne domeny najwyższego poziomu) typu .com (komercyjne), .net (sieciowe) czy .org (organizacje) stały się powszechnie rozpoznawalne i używane w anglojęzycznych obszarach Internetu.

Domeny regionalne

Domeny regionalne odnoszą się do konkretnych regionów geograficznych, np. .asia dla Azji, .africa dla Afryki czy .eu dla Unii Europejskiej.

Przykładowy serwis umożliwiający zakup domen regionalnych
Przykładowy serwis umożliwiający zakup domen regionalnych. Źródło: www.google.pl

Domeny europejskie

.eu to domena najwyższego poziomu dedykowana dla wszystkich obywateli i firm z Unii Europejskiej. Jest zarządzana przez EURid i służy jako alternatywa dla krajowych ccTLD w Europie.

Domeny .xxx

Jest to gTLD przeznaczona głównie w kontekście przemysłu dla dorosłych. Jej celem jest ułatwienie filtracji i regulacji treści dla dorosłych w sieci.

Czym różni się domena od hostingu?

Domena i hosting to dwa kluczowe elementy stanowiące podstawę obecności online, pełniące zupełnie różne funkcje. 

Domena to unikatowy adres internetowy, wskazujący na lokalizację Twojej strony w sieci. Jest efektywnym system tłumaczenia, który przekształca łatwe do zapamiętania adresy w numeryczne adresy IP. 

Hosting z kolei to usługa świadczona przez serwery fizycznie przechowujące dane Twojej strony. Kiedy ktoś wpisuje Twoją domenę w przeglądarce, system DNS kieruje zapytanie do serwera hostingowego, na którym przechowywana jest Twoja strona. 

W skrócie, domena wskazuje, gdzie szukać treści, a hosting je przechowuje.

Pakiety hostingowe możliwe do zakupu w LH.
Pakiety hostingowe możliwe do zakupu w LH. Źródło: www.lh.pl

Jak wybrać domenę internetową? – 4 wskazówki

Poniżej przedstawiamy 4 wskazówki ułatwiające wybór domeny.

 • Domena powinna być krótka i łatwa do zrozumienia, bez skomplikowanych znaków lub ciągów liter, ponieważ mogą one doprowadzić do błędów podczas wpisywania przez użytkowników.
 • Jeśli Twoja działalność koncentruje się na konkretnym regionie, rozważ użycie lokalnej domeny najwyższego poziomu (np. .pl dla Polski lub .fr dla Francji).
 • Wybierając domenę, myśl długoterminowo. Zastanów się, czy nazwa będzie nadal odpowiednia, jeśli Twoja firma rozszerzy swoją działalność lub wejdzie na nowe rynki. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest inwestycja w domenę .com, którą można pozycjonować na większości rynków. W przypadku domen krajowych takich jak .pl, .fr, lub .de, widoczność w Google uzyskasz wyłącznie na konkretny kraj.
 • Rozważ zakup kilku wariantów nazwy domeny oraz różnych rozszerzeń, aby zapobiec kradzieży marki ze strony konkurencji. Działa to też na korzyść ochrony Twojej tożsamości w sieci.

Podsumowanie

Odpowiednio dobrana domena może zwiększyć widoczność i wiarygodność Twojego brandu oraz wyskalować firmę na zupełnie wyższy poziom marketingowy. Biorąc pod uwagę obecne standardy, istnieje wiele rodzajów domen, zarówno na poziomie krajowym (.pl), jak i sektorowym (.com.pl, .org.pl). Każda z nich ma swoją specyfikę i zastosowanie. Pamiętaj, aby wybierać jasne, proste i reprezentujące Twoją działalność nazwy z myślą o perspektywie długofalowej.

FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat domen?

Co to jest system DNS?

DNS, czyli System Nazw Domenowych, to system tłumaczenia nazw domen na adresy IP. Działa jako globalna książka adresowa Internetu, pozwalając użytkownikom na dostęp do stron poprzez łatwe do zapamiętania nazwy, zamiast numerycznych adresów IP.

Jakie są rodzaje rekordów DNS i do czego służą?

Rekordy DNS definiują odpowiedzi domeny na różne zapytania sieciowe. Najczęściej spotykane rekordy: A (przekierowywanie domeny na adres IP), MX (określanie serwerów pocztowych) oraz CNAME (alias dla innej nazwy domeny).

Czym jest domena najwyższego poziomu (TLD)?

TLD, czyli domena najwyższego poziomu, to końcowa część nazwy domeny, np. .com, .org, czy .pl. Określa ogólną kategorię lub pochodzenie geograficzne domeny.

Jak odnawiać domenę?

Aby odnowić domenę, musisz zwrócić się do rejestratora, u którego ją zakupiłeś. Proces odnowienia polega na przedłużeniu umowy w celu użytkowania konkretnej nazwy domeny na kolejny okres (zazwyczaj rok lub więcej).

Co to jest domena parkowana?

Domena parkowana to domena, która została zarejestrowana, ale nie jest obecnie używana. Zazwyczaj kieruje na tymczasową stronę z informacją, że jest w trakcie budowy lub dostępna do sprzedaży.

Jakie są korzyści z posiadania własnej domeny?

Własna domena daje Ci unikalną tożsamość w sieci oraz zwiększa profesjonalizm Twojej marki w internecie.

Czy mogę przenieść moją domenę do innego dostawcy?

Tak, domenę można przenieść do innego rejestratora. Proces ten, nazywany jest transferem domeny i wymaga uzyskania kodu transferu oraz spełnienia określonych wymogów związanych z czasem rejestracji lub ostatniego odnowienia.

Dominik Bigosiński

Dominik Bigosiński

Międzynarodowy ekspert ds. content marketingu specjalizujący się w tworzeniu artykułów blogowych na temat SEO i SEM. Działa również w afiliacjach - pomaga przedsiębiorcom skalować ich biznesy poprzez programy partnerskie.

Zostaw komentarz.

Bezpłatny audyt SEO + konsultacja

Nie czekaj, zacznij działać.