Protokół FTP – jak wykorzystać jego możliwości?

FTP
Spis treści

Pierwsze użycie protokołu FTP miało miejsce w roku 1971. Czy to oznacza, że ten system jest już przestarzały? Okazuje się, że FTP ma się dobrze, a miliony webmasterów korzystają z niego na co dzień! Przeczytaj, jak działa ten protokół i kiedy warto go wykorzystywać.

Co to jest FTP i w jakim celu go używać?

FTP (File Transfer Protocol) to protokół sieciowy do transferu plików pomiędzy komputerem a serwerem. Być może nieraz już pobierałeś coś z pomocą tego protokołu – na przykład jakieś zdjęcia, pliki pdf. lub oprogramowanie open-source.

Wielu deweloperów, webmasterów i specjalistów z agencji SEO wykorzystuje FTP do transferu i edytowania plików zamieszczanych na stronach www. Oczywiście można go używać także w innych celach, takich udostępnianie prywatnych plików. Na serwer FTP możesz wysłać dowolny plik i udostępnić go innej osobie – zupełnie tak, jak w chmurze.

Dwa tryby połączenia FTP

Do przesyłania plików z komputera na serwer i odwrotnie można wykorzystać jeden z dwóch poniższych trybów.

  • Tryb pasywny. W tym przypadku serwer FTP otwiera port, a użytkownik się z nim łączy i wybiera kanał poleceń oraz kanał do przesyłania danych.
  • Tryb aktywny. W tym przypadku to użytkownik otwiera port i wybiera kanał poleceń, a serwer się z nim łączy i ustawia kanał do przesyłania danych.

Domyślnie często wykorzystywany jest tryb pasywny, uważany za bezpieczniejszy. Poza tym korzystanie protokół FTP w trybie aktywnym niekiedy blokują firewalle, a dodanie wyjątków wymaga od użytkownika podejmowania dodatkowych czynności.

Jak nawiązać połączenie z serwerem FTP

Połączenie z serwerem FTP jest bardzo intuicyjne. Dawniej jego obsługa wymagała znajomości określonych poleceń i posługiwania się konsolą. Obecnie każdy może korzystać z czytelnych programów, takich jak:

  • Filezilla (Windows, macOS),
  • Cyberduck (Windows, macOS),
  • Total Commander (Windows),
  • Commander One (macOS).

Żeby połączyć się z serwerem FTP, będziesz potrzebować:

  • adresu serwera (często wygląda on jak adres strony www),
  • nazwy użytkownika i hasła,
  • numeru portu do połączenia (jeśli jest niestandardowy).
Połączenie z wybranym serwerem FTP
Połączenie z wybranym serwerem FTP jest proste i intuicyjne. Źródło: https://filezilla-project.org/images/screenshots/fz3_win_sitemanager.png

Danymi dysponuje administrator strony. Po zalogowaniu będziesz mógł zarządzać plikami i folderami znajdującymi się na serwerze w taki sam sposób, jak zarządzasz zawartością dysku twardego. Możliwe jest usuwanie, przenoszenie, modyfikowanie, pobieranie i upload nowych plików.

Uwaga! Jeśli wykorzystujesz FTP do zarządzania swoją stroną internetową, pamiętaj o tworzeniu kopii zapasowej jej zawartości. Taką kopię najlepiej przechowuj offline lub w bezpiecznej chmurze.

Główny widok w FileZilla, programie do obsługi FTP
Główny widok w FileZilla, programie do obsługi FTP

FTP a bezpieczeństwo

Wszelkie zagadnienia związane z przesyłaniem plików w internecie są nieodłącznie związane z kwestią bezpieczeństwa. Nie inaczej jest w przypadku FTP. 

W czasach, gdy projektowano ten protokół, zagrożenie atakami hakerów było nikłe, dlatego podstawowy FTP nie należy do najbezpieczniejszych. Obecnie zdecydowana większość serwerów korzysta z szyfrowanego protokołu FTPS, który pozwala przesyłać pliki bez obawy o ingerencję osób nieupoważnionych.

A co z kwestią anonimowości? Niektóre serwery oferujące oprogramowanie open-source dają opcję pobierania plików z FTP za pomocą połączenia anonimowego. W rzeczywistości jednak administrator połączenia ma dostęp do danych użytkownika, takich jak jego adres IP. Warto o tym pamiętać i zawsze zachowywać daleko idącą ostrożność.

Kiedy warto korzystać z FTP?

Protokół FTP nadal pozostaje sprawdzoną metodą transferu danych, choć nie oferuje tak licznych funkcji, jak Dysk Google, Dropbox, OneDrive czy iCloud Drive. Niemniej jednak pozwala swobodnie przesyłać foldery o znacznej objętości bez obciążania procesora, przydaje się przy tworzeniu stron internetowych i do wykonywania kopii zapasowej. Tym bardziej że większość narzędzi do nawiązywania połączeń z serwerami FTP jest bezpłatna.

Z tego protokołu korzystają też agencje SEO. Pracujący w nich specjaliści używają serwerów FTP, żeby:

  • zarządzać plikami źródłowymi witryny, np. w celu instalacji WordPressa;
  • konfigurować przekierowania dla wybranych URL-i;
  • modyfikować pliki .htaccess i robots.txt;
  • przeprowadzać migrację treści z jednej domeny do drugiej;
  • centralizować dane pochodzące z kilku witryn;
  • zwolnić miejsce na serwerze fizycznym;
  • skanować foldery w celu wykrycia złośliwego oprogramowania.

Jeśli więc jeszcze tego nie robiłeś, spróbuj wykorzystać protokół FTP do przesyłania i zarządzania plikami i przekonaj się, jakie to proste. A jeżeli potrzebujesz pomocy w zarządzaniu swoją stroną internetową, nie wahaj się skorzystać z oferty sprawdzonej agencji SEO.

Michał Gawlik

Michał Gawlik

Zostaw komentarz.

Bezpłatny audyt SEO + konsultacja

Nie czekaj, zacznij działać.