Pozycjonowanie i kampania Google Ads – czym się różnią?

Pozycjonowanie i kampania Google Ads – czym się od siebie różnią (1)
Spis treści

W dzisiejszych czasach prowadzenie firmy wiąże się niemal z koniecznością uruchomienia działań marketingowych w sieci. Przedstawiciele znacznej większości branż docierają do nowych klientów właśnie za pośrednictwem Internetu, nie mogąc wyobrazić już sobie dobrze prosperującego biznesu bez reklamy w wyszukiwarce. Chcesz dołączyć do grona nowoczesnych przedsiębiorców i wyciągnąć rękę do kontrahentów poszukujących Twoich produktów lub usług za pośrednictwem Google? Poznaj szczegóły na temat pozycjonowania oraz kampanii Google Ads i dowiedz się, w jaki sposób możesz zacząć promować swoją stronę internetową!

Co to jest pozycjonowanie? 

Pozycjonowanie to szereg działań mających na celu poprawę widoczności serwisu w wynikach organicznych wyszukiwarek (w Polsce ponad 90% internautów korzysta z Google). Główną intencją tego procesu jest zaprezentowanie strony jak najwyżej na słowa kluczowe związane z tematyką witryny, cieszące się największą popularnością wśród użytkowników. Wpływ na widoczność serwisu ma wiele czynników, takich jak m.in.: 

  • Wartościowe i unikalne treści uwzględniające słowa kluczowe.
  • Odpowiednia szybkość ładowania się strony (Z uwzględnieniem wskaźników Core Web Vitals).
  • Właściwe linkowanie wewnętrzne.
  • Prawidłowo uzupełnione meta tagi.
  • Zachowanie odpowiedniej struktury nagłówków.
  • Optymalizacja kodu źródłowego.
  • Dostosowanie witryny do urządzeń mobilnych.
  • Wdrożenie certyfikatu SSL.
  • Stworzenie mapy witryny.
  • Naprawa błędów typu 404.
  • Właściwie przemyślana i poprowadzona strategia linkowania zewnętrznego.
  • Optymalizacja obrazów (ich odpowiednia kompresja oraz dodanie atrybutów ALT).

Wszystkie zmiany na stronie szczegółowo analizują roboty wyszukiwarki Google, które decydują o ostatecznej kolejności wyświetlania się stron w wynikach organicznych.

Dlaczego pozycjonowanie jest tak ważne? Odpowiedź niemal nasuwa się sama! Im częściej serwis pojawia się w czołówce wyników wyszukiwania, tym więcej użytkowników go odwiedza, co docelowo przekłada się na wzrost konwersji, wpływając zazwyczaj na bezpośrednie wyniki finansowe firmy.

Czym jest kampania Google Ads? 

Kampania Google Ads zalicza się do jednej z najpopularniejszych reklam rozliczanych metodą PPC (ang. pay per click).  Oznacza to, że opłatę za nią poniesiemy dopiero w momencie, w którym użytkownik podejmie określone działanie, klikając w promowany link i odwiedzając naszą stronę internetową.  W ramach kampanii Google Ads możliwe jest zaprezentowanie witryny na kilka różnych sposób. Najbardziej podstawowym z nich jest tzw. reklama w sieci wyszukiwania, mająca na celu wyświetlenie strony w Google nad lub pod wynikami organicznymi. Widoczność na topowych pozycjach uzależniona jest od kilku czynników, takich jak m.in.: oferowana stawka za kliknięcie, jakość promowanej witryny czy konkurencyjność aukcji.  

 Innymi popularnymi kanałami dotarcia do klientów w ramach kampanii Google Ads są reklamy: 

  • Produktowa (Google Shopping) – umożliwia wyświetlanie produktów wraz ze zdjęciem, tytułem oraz ceną. Skuteczność tej formy kampanii jest zwykle bardzo wysoka, ponieważ klient przed wejściem na naszą stronę, zapoznał się z wyglądem oraz kosztem produktu i okazał zainteresowanie.
  • Banerowa – daje możliwość promowania witryny za pomocą banerów, wyświetlających się internautom w różnych miejscach. Grafiki pojawiają się na stronach należących do sieci reklamowej Google, takich jak np. serwisy informacyjne czy blogi. Aby zwiększyć szansę na efektywność prowadzonej kampanii, warto zadbać o odpowiedni wygląd banerów oraz właściwe dobranie miejsc, w których zostaną zaprezentowane. 
  • Śledząca (remarketing) – ma za zadanie nakłonić użytkownika do ponownych odwiedzin strony internetowej, na której już był, ale ostatecznie nie dokonał zakupu lub nie nawiązał kontaktu.  Ta forma reklamy pozwala na odzyskanie klientów, którzy z różnych względów porzucili koszyk i zrezygnowali z finalizacji transakcji. 
  • Wideo – krótkie filmy umożliwiające skuteczne zainteresowanie precyzyjnie dobranej grupy odbiorców np. za pośrednictwem serwisu YouTube. 

Jakie są różnice między pozycjonowaniem a Google Ads? 

  1. Koszt.

Koszty pozyskania użytkowników, którzy realizują cele na stronie, zazwyczaj są niższe w przypadku dobrze przeprowadzonej kampanii SEO, niż w przypadku kampanii płatnej. Pozycjonowanie to inwestycja długoterminowa – na zwrot nakładów trzeba trochę poczekać. Koszt pozyskania konwersji z Google Ads często jest wyższy, ale realizacja celów czy sprzedaż pojawia się wcześniej.

  1. Efekty.

Pozycjonowanie to proces, którego efekty widoczne są zazwyczaj po kilku miesiącach pracy, a zdarza się, że nawet później. Natomiast w przypadku kampanii Google Ads, rezultaty odczuwalne są bardzo szybko – linki sponsorowane wyświetlają użytkownikom niemal od razu, zaraz po uruchomieniu kampanii.

  1. Stabilność widoczności. 

W przypadku pozycjonowania, przy osiągnięciu efektów i odpowiednim dbaniu o ich utrzymanie, obecność na topowych pozycjach jej zazwyczaj stała, dająca stabilność i niezależna od ilości wejść na stronę. Podczas prowadzenia kampanii Google Ads, warto mieć na uwadze fakt, że gdy budżet reklamowy się wyczerpie, linki sponsorowane przestają być widoczne dla użytkowników.  

Jakie są podobieństwa między pozycjonowaniem a Google Ads? 

  1. Słowa kluczowe. 

W obu formach reklamy, jednym z podstawowych elementów opracowywania strategii działania jest wyłonienie odpowiednich słów kluczowych. Ważne, aby dobrać frazy tak, żeby precyzyjnie nawiązywały do oferty i tematyki serwisu, a także były często wpisywane do wyszukiwarki przez użytkowników. 

  1. Konkurencja.

Zarówno w przypadku pozycjonowania, jak i kampanii Google Ads, bardzo wiele czynników zależy od poczynań bezpośrednich konkurentów. To właśnie inne firmy funkcjonujące na rynku wpływają na to, jak wysoko zawieszona jest poprzeczka podczas prowadzenia działań reklamowych. Przy SEO poziom rywalizacji wpływa na konkurencyjność słów kluczowych i czas oczekiwania na wyniki, natomiast w przypadku kampanii PPC m.in. na wysokość stawki za kliknięcie. 

  1. Widoczność.

Obie formy reklamy mają za zadanie wypromowanie strony internetowej, poprawę jej widoczności, dotarcie do nowych odbiorców i zwiększenie zysków firmy. 

Kiedy lepiej zainwestować w pozycjonowanie a kiedy w Google Ads? 

Pozycjonowanie świetnie sprawdzi się w przypadku znacznej większości branż. Dedykowane jest dla wszystkich tych, którym zależy na stabilnej widoczności witryny w wynikach wyszukiwania i są w stanie zaczekać na ten efekt ok. kilku miesięcy.  Zarówno małe lokalne firmy, jak i duże sklepy internetowe, mogą z powodzeniem rozpocząć działania związane z tą formą promocji strony w sieci. Dzięki optymalizacji i tworzeniu unikalnych, wartościowych treści, witryna może pojawiać się wysoko na dużo więcej słów kluczowych, niż zakładasz!  

Kampania Google Ads jest idealnym rozwiązaniem dla firm działających wyłącznie sezonowo oraz tych, którym zależy na natychmiastowej widoczności. Umożliwia uruchomienie szybkiej reklamy służącej do wypromowania konkretnych produktów lub usług w okresie ich promocji czy zwiększonego zainteresowania. Świetnie sprawdzi się także w przypadku przedsiębiorstw, które nie posiadają stałego asortymentu, a ich oferta regularnie się zmienia. 

Dla znacznej większości firm rekomendowanym rozwiązaniem jest połączenie pozycjonowania z kampanią Google Ads. Obie formy reklamy idealnie się uzupełniają, prowadząc klientów do głównego celu, jakim jest sprzedaż i zwiększenie zysków firmy.

Odpowiednia strategia działania powinna zostać dostosowana indywidualnie dla Twojego biznesu. Wpływ na wybór właściwej formy reklamy ma m.in. branża, którą reprezentujesz, budżet, jakim dysponujesz oraz zakres działań Twoich bezpośrednich konkurentów. Warto zatem skonsultować tę kwestię ze specjalistami, którzy szczegółowo przeanalizują wszystkie powyższe czynniki i opracują dla Ciebie najefektywniejszy plan działania. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu wiemy, jak skutecznie promować strony naszych klientów, więc serdecznie zapraszamy do kontaktu

Zuzanna Trychoń

Zuzanna Trychoń

Key Account Manager w Adboosters. Od ponad 8 lat zajmuje się zarówno obsługą klienta, jak i tworzeniem treści związanych z marketingiem internetowym. Dba o budowanie relacji z klientami i koordynuje prowadzenie projektów, jednocześnie przekazując wiedzę na temat pozycjonowania.

Zostaw komentarz.

Bezpłatny audyt SEO + konsultacja

Nie czekaj, zacznij działać.